Pogoda na dziś, 2 lipca 2020. Gwałtowne burze z gradem. Superkomórki burzowe i układy liniowe

Dziś nasz kraj będzie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Zaznaczać ma się wpływ ośrodków niżowych znad południowej Skandynawii. Przez Polskę z zachodu na wschód powoli przemieszczać będzie się front chłodny. Od południowego-zachodu napływa ciepła i wilgotna masa powietrza. Tuż za linią frontu następuje adwekcja chłodniejszej masy znad Atlantyku. Natomiast w środkowej i górnej troposferze zaznacza się wyraźny przepływ zachodni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.07.2020. 12 UTC

Rozwój burz występować ma zarówno przed linią frontu, na strefie konwergencji wiatru dolnego. Inicjacja burz jest spodziewana również w strefie frontu atmosferycznego. Prognozowana jest umiarkowana, a nawet duża niestabilność powietrza do 2000 J/kg. Prognozowany zapas wody w pionowym słupie powietrza do 40 mm. Nasilony przepływ strefowe, podwyższone pionowe ścinanie 15 m/s w warstwie 0-6 km oraz skrętność do 150 m2/s2. Prowadzić może do rozwoju dobrze zorganizowanej konwekcji. Niewykluczone są układy wielokomórkowe, co skutkować może akumulacją opadów i podtopieniami. Prawdopodobne formacje liniowe i superkomórki burzowe.

Opady gradu w czasie burz superkomórkowych do 3-4 cm, wiatr do 90 km/h. Burze występują już od godzin porannych większa aktywność w godzinach południowych i popołudniu.

Prognozowany obszar burz w czwartek według Ewy Łapińskiej, synoptyka (IMGW-PIB)

Dziś na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane oraz duże. W centrum i na wschodzie burze od godzin porannych. Również z gradem.

Termometry pokażą od 20°C, 24°C na północnym zachodzie, do około 25°C, 27°C w centrum, do 27°C, 28°C na południowym wschodzie. Niższe wartości tylko w kotlinach górskich, gdzie termometry pokażą około 24°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, na północnym zachodzie kraju zachodni, w pozostałej części kraju południowo zachodni, okresami porywisty. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia.

Zdjęcia satelitarne za ostatnie 2 godziny dla Polski.

Symulowane echa radarowe na najbliższe godziny i prawdopodobny obszar burz.

OBSZAR BURZ NA BIEŻĄCO TUTAJ