Pogoda na dziś, 20 czerwca 2020 dla Polski. Gwałtowne burze i podtopienia. Gradobicia do 4 cm oraz ryzyko trąby powietrznej

Dzisiaj ponownie wystąpią gwałtowne burze nad Polską. Szczególnie groźna aura jest prognozowana w centrum i na wschodzie oraz północnym-wschodzie kraju. Burze nie są prognozowane dziś tylko na krańcach zachodnich i południowych. W czasie burz możliwe ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień, grad od 1 cm do 4 cm i silny wiatr do 90 km/h.

Dziś nasz kraj pozostaje pod wpływem niżu znad Krymu. W rozległym obszarze obniżonego ciśnienia znajdą się niewielkie ośrodki niżowe ulokowane w centrum, na północnym-wschodzie i wschodzie kraju. Tylko zachodnia część kraju znajdować ma się w chłodniejszej i stabilnej masie polarno-morskiej napływającej znad Atlantyku. Reszta Polski pozostanie w napływie ciepłego, wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.06.2020, 12 UTC

W sobotę na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Tylko na południu całkowite. W wielu miejscach przelotne opady deszczu, natomiast na wschodzie, ale również centrum i na Pojezierzu Pomorskim zjawiska burzowe. W czasie burz z napływu znad Morza Czarnego ulewne opady deszczu oraz grad. Wyliczana suma opadów na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Mazurach do 50 mm; na Warmii, Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i Lubelszczyźnie do 40 – 45 mm; w Wielkopolsce do 30 mm; na Podkarpaciu do 25 mm, na pozostałym obszarze od 10 do 20 mm. W godzinach porannych miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów.

Prognoza burzowa IMGW-PIB na sobotę synoptyka Mateusza Barczyka

Punktowo może pojawić się również grad z możliwymi pojedynczymi przypadkami jego akumulacji do kilku centymetrów na powierzchni ziemi. Nie można wykluczyć również wystąpienia przypadków zalążków trąb powietrznych, a nawet pojedynczej, krótkotrwałej, w pełni rozwiniętej trąby

Pierwsze burze mogą powstawać już przed południem, ze szczytem aktywności zjawisk w godzinach popołudniowych i wieczornych. Burze przemieszczać będą się dość wolno w kierunku zachodnim i północno-zachodnim, a w niektórych przypadkach będą „stać w miejscu”, co przyczyni się do wystąpienia wysokich sum opadowych – informuje Igor Laskowski z PŁB.

Burze przybierać będą postać pojedynczych komórek burzowych, łączących się w większe klastry wielokomórkowe. Możliwe będzie również utworzenie pojedynczych, niemal stacjonarnych i dość trwałych superkomórek burzowych, szczególnie w środkowej części Polski, gdzie spodziewane jest wystąpienie silniejszej wirowości za sprawą obecności dolnego układu niskiego ciśnienia i stref zbieżności wiatru – poinformował Igor Laskowski z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognozowane zachmurzenie i obszar mgieł, ale także opadów i burz.

Na termometrach zobaczymy od 17°C na zachodzie do 20°C, na pozostałym obszarze od 21°C miejscami w centrum do 27°C, 28°C na północnym wschodzie, chociaż wartości te mogą być miejscami niższe, mając na uwadze zaleganie zachmurzenia i ograniczone nagrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej. Chłodniej tylko w kotlinach górskich, około 16°C.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w sobotę.

Wiatr na ogół słaby, miejscami umiarkowany, północno-zachodni i zachodni, tylko na północnym wschodzie południowo-wschodni. Podczas występowania konwekcji i związanych z nią burz porywy wiatru do 70-90 km/h, natomiast na północnym wschodzie do 100 km/h. Na szczytach Tatr porywy wiatru do 80 km/h.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ