Pogoda na pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Sprawdźmy sytuacje pogodową na pierwszy dzień astronomicznej jesieni na obszarze Polski.
Dziś z północnego-wschodu na południe Polski bardzo wolno przemieszczać się będzie mało aktywny chłodny front atmosferyczny. Znajdziemy się w dość ciepłej masie powietrza polarnego, tylko na północnym wschodzie, za frontem chłodnym spłynie chłodniejsze powietrze z północy. Masa powietrza nad Polską będzie dość stabilna i sucha, co uniemożliwi rozwój burz.
Strefa zachmurzenia niskiego rozciągać ma się w poniedziałek od północnego-zachodu przez centrum aż po południowy-wschód, schodząc nieco dalej na południe pod koniec dnia. Chmury obecnie zaznaczają się również na południu Polski. Ich zwiększona ilość może dziś być przez cały dzień.
Poranne zdjęcie satelitarne z godziny 6:55 czasu lokalnego
Model UMPL 4 km niemal bezbłędnie wyliczył obszar zachmurzenia na godzinę 6 czasu lokalnego. Jedynie pomylił się z zachmurzeniem na południu Polski.
Prawdopodobnie tak w drugiej części dnia rozciągać będzie się obszar zachmurzenia i opadów. Nieco większa ich ilość wystąpi na południu względem prognoz.
Prognoza zachmurzenia i opadów model UMPL 4 km, ICM-UW, meteo.pl, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytety Warszawskiego na drugą część dnia
Zalegające zachmurzenie chmurami typu niskiego, w skuteczny sposób ograniczać będzie dopływ promieni słonecznych. Przeważnie na stacjach IMGW obserwatorzy raportują występowanie chmur typu Stratus oraz Stratocumulus. Są one częste jesienią, gdy w polu ciśnienia znajdujemy się pod wpływem wyżu.
Sytuacja synoptyczna na dzień 23 września 2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza pogody na 23 września 2019 r. (IMGW-PIB), jedynie na południu nie można wykluczyć słabych opadów deszczu.
Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB), nie zabraknie mgieł oraz zamgleń, zalegać ma również podinwersyjne zachmurzenie, głównie Stratocumulus oraz Stratus w pasie od Pomorza Zachodniego przez Kujawy, Mazowsze aż po Lubelszczyznę. Możliwe przygruntowe przymrozki na północnym-wschodzie. Chmur nie zabraknie również na południu Polski, pewne prawdopodobieństwo opadów jest prognozowane przez model UMPL 4 km na Podhalu.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I CHMUR PONIŻEJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC