Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na dziś (23.09.2019 r.) Więcej chmur, deszcz możliwy tylko na Podhalu, ale burza nie wystąpi


Pogoda na pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Sprawdźmy sytuacje pogodową na pierwszy dzień astronomicznej jesieni na obszarze Polski.

Dziś z północnego-wschodu na południe Polski bardzo wolno przemieszczać się będzie mało aktywny chłodny front atmosferyczny. Znajdziemy się w dość ciepłej masie powietrza polarnego, tylko na północnym wschodzie, za frontem chłodnym spłynie chłodniejsze powietrze z północy. Masa powietrza nad Polską będzie dość stabilna i sucha, co uniemożliwi rozwój burz.

Strefa zachmurzenia niskiego rozciągać ma się w poniedziałek od północnego-zachodu przez centrum aż po południowy-wschód, schodząc nieco dalej na południe pod koniec dnia. Chmury obecnie zaznaczają się również na południu Polski. Ich zwiększona ilość może dziś być przez cały dzień.

Poranne zdjęcie satelitarne z godziny 6:55 czasu lokalnego

Model UMPL 4 km niemal bezbłędnie wyliczył obszar zachmurzenia na godzinę 6 czasu lokalnego. Jedynie pomylił się z zachmurzeniem na południu Polski.

Źródło obraz ICM-UW, meteo.pl, model UMPL 4 km

Prawdopodobnie tak w drugiej części dnia rozciągać będzie się obszar zachmurzenia i opadów. Nieco większa ich ilość wystąpi na południu względem prognoz.

Prognoza zachmurzenia i opadów model UMPL 4 km, ICM-UW, meteo.pl, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytety Warszawskiego na drugą część dnia

ICM-UW

Zalegające zachmurzenie chmurami typu niskiego, w skuteczny sposób ograniczać będzie dopływ promieni słonecznych. Przeważnie na stacjach IMGW obserwatorzy raportują występowanie chmur typu Stratus oraz Stratocumulus. Są one częste jesienią, gdy w polu ciśnienia znajdujemy się pod wpływem wyżu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23 września 2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na 23 września 2019 r. (IMGW-PIB), jedynie na południu nie można wykluczyć słabych opadów deszczu.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB), nie zabraknie mgieł oraz zamgleń, zalegać ma również podinwersyjne zachmurzenie, głównie Stratocumulus oraz Stratus w pasie od Pomorza Zachodniego przez Kujawy, Mazowsze aż po Lubelszczyznę. Możliwe przygruntowe przymrozki na północnym-wschodzie. Chmur nie zabraknie również na południu Polski, pewne prawdopodobieństwo opadów jest prognozowane przez model UMPL 4 km na Podhalu.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I CHMUR PONIŻEJ