Pogoda na dziś, 26 czerwca 2020. Gwałtowne burze. Zalania, szkody wiatrowe i gradobicia w Polsce

Dziś Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Białorusi a niżem znad Wysp Brytyjskich. W środkowej i górnej troposferze znajduje się centrum niżu górnego, które znad Czech przemieszczać ma się nad woj. dolnośląskie. W ciepłym i wilgotnym powietrzu utworzą się strefy zbieżności wiatru, które wymuszą rozwój burz.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.06.2020, 12 UTC

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane tylko na Podlasiu oraz Warmii. Na pozostałym obszarze Polski umiarkowane i duże. W wielu województwach lokalne burze, nawet z gradem i ulewnymi opadami deszczu od 10 mm do 40 mm.

Temperatura wyniesie dziś od 24°C na południu do 29°C na północnym wschodzie; chłodniej tylko w kotlinach sudeckich około 23°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W czasie występowania burz porywy wiatru do 100 km/h

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w Polsce.

Prognoza zachmurzenie, opadów i lokalnych burz. Strefa burz przemieszczać ma się powoli z południa na północ i osiągnie największą aktywność popołudniu. Na różowo zaznaczono możliwy obszar burz.

Burze przybiorą dziś postać klastrów wielokomórkowych, niewykluczone, że także superkomórek burzowych. Istnieje ryzyko trąby powietrznej.

Prognoza burzowa na piątek według IMGW-PIB

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ