Pogoda na dziś (28.08.2019 r.) IMGW ostrzega. Upał w niemal całym kraju i gwałtowne burze

W środę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad zachodniej Rosji a wieloośrodkowym układem niskiego ciśnienia z ośrodkami w rejonie Wysp Owczych i północnego Atlantyku. W zachodniej I centralnej połowie kraju zaznaczy się wyraźna zatoka niżowa z linią zbieżności, jaka stopniowo będzie przemieszczać się na wschód i północny wschód. Tylko wschodnia połowa Polski pozostanie pod wpływem wyżu. Zalegać ma masa powietrza zwrotnikowego, w której z powodzeniem zarówno w ciągu dnia, jak i też w nocy będą tworzyć się burze.

W porze dziennej aktywność burzowa będzie ograniczana przez dość wysoki poziom kondensacji, potencjalne burze będą mogły formować się na terenach górskich, bądź w strefach wyraźnej konwergencji wiatru w dolnej troposferze.

Sytuacja ta powinna zmienić się późnym popołudniem lub pod wieczór, gdy poziom kondensacji wyraźnie spadnie, pojawi się więcej wilgoci oraz stref zbieżności wiatru. Kilka ośrodków burzowych może pojawić się wcześniej na terenach górskich oraz północy naszego kraju. Jednak apogeum aktywności burzowej jest oczekiwane wieczorem oraz w pierwszej części nocy.

Sumy opadów wyniosą przeważnie od 20 mm do 35 mm, punktowo więcej. Prawdopodobny grad o średnicy od 1 cm do 3 cm. Istnieje ryzyko powstawania zjawiska training storms, prowadzącego do zalań a nawet powodzi błyskawicznych.

Szczególnie groźne burze są przewidywane w porze wieczornej oraz w nocy w takich województwach jak: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wschodzie zachodniopomorskiego, północy wielkopolskiego, a w późniejszych godzinach także na Warmi.

Towarzyszyć mogą im liczne wyładowania atmosferyczne, grad o średnicy do 4 cm, ulewy do 40 mm, miejscami więcej, prowadząc do zalań i porywy wiatru do 100 km/h. Burze mogą rozwijać się tam przez całą noc, nawet do godzin porannych. Lokalnie przybiorą postać układów wielokomórkowych, jak i też superkomórek burzowych.

Prognozowany obszar gwałtownych burz w środę (IMGW – PIB) do godziny 20

Pogoda na dziś, lokalne burze możliwe są w niemal całym kraju. W nocy najwięcej będzie ich na północy RP (IMGW – PIB)

Bieżące położenie opadów i burz poniżej