Pogoda na dziś, 3 sierpnia 2020. Silna ulewa, alerty IMGW, prawdopodobne słabe burze w Polsce

W poniedziałek cała Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Z zachodu na wschód powoli przemieszcza się strefa pofalowanego frontu chłodnego. Oddziela ona zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Gorąca masa ograniczy swój zasięg do wschodniej połowy kraju. Występują na południowym-zachodzie, częściowo na północy intensywne opady wielkoskalowe przemieszczające się na północny-wschód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.08.2020, 12 UTC

Dziś na wschodzie, południowym-wschodzie zachmurzenie umiarkowane. Na pozostałym obszarze Polski duże, miejscami całkowite, ale z większymi przejaśnieniami. W pasie od Pomorza i Warmii przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Dolny Śląsk, Opolszczyznę i Górny Śląsk opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Wyliczana przez modele suma opadów do 15 mm, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Kujawach oraz w Wielkopolsce do 30 mm. W zachodniej części Polski niewykluczone również słabe burze.

Termometry wskażą w poniedziałek od 18°C nad morzem i 19°C, 20°C miejscami w województwach zachodnich, nieco cieplej około 23°C, 25°C w centrum do 27°C, 30°C na południowym wschodzie. Wiatr na ogół słaby, miejscami na zachodzie umiarkowany, północno-zachodni, jedynie na wschodzie i w centrum południowo-wschodni i południowy. W szczytowych partiach Tatr porywy wiatru do 80 km/h. W czasie burz porywy do 65 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek.

Prognoza zachmurzenia i opadów.

Najnowsze alerty IMGW-PIB przed opadami deszczu w poniedziałek.

Prognozowany obszar burz w poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognozowane sumy opadów do pierwszej części nocy we wtorek

Pod wieczór burze możliwe są również miejscami w centrum,