Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na dziś, 30 sierpnia 2020. Upał i niszczące burze. Wielki grad, huraganowy wiatr i ryzyko tornad w Polsce


Dziś Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie falującego frontu chłodnego. Z południowego-zachodu na północny-wschód przemieszczać będzie się niż, który odegrać może kluczowe znacznie pod kątem inicjacji zjawisk burzowych. Stanowi on granicę dla gorącej, zwrotnikowej masy powietrza na wschodzie, południowym-wschodzie od chłodniejszego na zachodzie polarno-morskie. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.08.2020, 12 UTC

Prognozowane maksymalne wartości temperatury na obszarze Polski w niedzielę

W południowo-wschodniej i centralnie części Polski ma być upalnie. Temperatura wyniesie aż 34°C na południowym-wschodzie. Deszczowo i pochmurnie będzie jednak po zachodniej stronie frontu, gdzie termometry wskażą od 18°C do 21°C na zachodzie i na północy. Najniższa temperatura wystąpi nad polskim morzem. Zwłaszcza popołudniu prognozowane są silne, lokalnie niszczące burze. Szczególnie w pasie od Opolszczyzny, Śląska przez Ziemię Łódzką po Ziemię Świętokrzyską i Mazowsze. Groźna pogoda najprawdopodobniej nie ominie także Kujaw. W nocy burze możliwe są na Podlasiu, nieco mniejszym stopniu na Lubelszczyźnie.

Prognoza burz na 30 sierpnia 2020 dla Polski według IMGW-PIB. Niewykluczone, że strefa burz wysunięta będzie nieco bardziej na wschód względem prognozy o jakieś 100-150 km. Dużo zależeć będzie od potencjalnego niżu na froncie i zachmurzenia na tych obszarach.

Prognoza burz według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska wskazuje na obszar nieco bardziej na wschód zagrożony silnymi burzami.

Organizacja ESTOFEX wydała III najwyższy stopień zagrożenia od Górnego Śląska, cz. woj. łódzkie, Ziemię Świętokrzyską i Mazowsze aż po południowe Podlasie.

Komentarz Artura Surowieckiego, prezesa Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na niedzielę

Inicjacja głębokiej i wilgotnej konwekcji nastąpi wzdłuż stref zbieżności wiatrów po godz. 15:00-16:00. Być może od południowego zachodu wejdzie bardziej zorganizowany układ konwekcyjny, który będzie miał doskonałe warunki do dalszego nasilania się. Niepokojąco wygląda prognoza warunków kinematycznych dla omawianego obszaru – DLS ma wynieść 25-30 m/s, MLS ponad 20 m/s, LLS do ok. 15-20 m/s. Dodatkowo pojawi się silny skręt wiatru w dolnej troposferze, o czym będą świadczyły wartości SREH 0-3 km i SREH 0-1 km dochodzące odpowiednio do 500 m2/s2 i 250 m2/s2. Takie warunki nakładające się na strefę umiarkowanych i dość dużych wartości CAPE zawsze faworyzują silne i zorganizowane formy DMC takie jak superkomórki burzowe i silne układy MCS z liniami szkwału.

Nie przewidujemy masowego rozwoju burz. Komórek na obszarze Polski utworzy się kilka, będą jednak bardzo szybko przybierać na sile i się rozrastać. W początkowej fazie prognozujemy kilka superkomórek. Każda z tych superkomórek będzie potencjalnie niebezpieczną burzą. Modele wskazują na występowanie wyjątkowo silnych mezocyklonów, co może przełożyć się na występowanie ekstremalnie silnych porywów wiatru, opadów gradu o średnicy do ok. 4-6 cm oraz gwałtownych ulew powodujących podtopienia. Faworyzowany będzie typ klasyczny superkomórek. Istnieje ryzyko rozwinięcia się 1-3 silnych i długotrwałych trąb powietrznych. Ryzyko to będzie jednak w pewnym stopniu ograniczone przez niewielkie wartości MLCAPE z warstwy 0-3 km (do 50 J/kg) oraz LCL nieco powyżej 1000 m. Nie da się jednak wykluczyć miejsc, w których akumulacja wilgoci w powietrzu będzie większa, co przełoży się na większe zagrożenie ze strony trąb powietrznych.

Później, w godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy, prognozowany jest rozwój 1-2 układów MCS. Jeżeli układy te będą nadal pozostawać w styczności z bardzo chwiejną masą powietrza zalegającą w dolnym kilometrze troposfery, mogą mieć niszczycielski potencjał. Istnieje możliwość rozwinięcia się układu z wbudowanym bow echo, co może doprowadzić do powstania poważnych szkód wiatrowych na bardzo dużym obszarze. Dopiero przed północą burze zaczną stopniowo wytracać swoją niszczycielską siłę.

Należy zwrócić uwagę, że najgroźniejsze zjawiska powinny skoncentrować się w dość wąskiej strefie, w rejonie zbieżności wiatru występującej w dolnej troposferze. Nie jest jeszcze do końca jasne, w którym miejscu obszar konwergencji się rozwinie. Modele wskazują jednak na obszar ciągnący przez okolice Opola, Łodzi, Warszawy i Białegostoku lub lekko na południe i wschód od tych miast. Jeżeli strefa ta znacznie się przesunie względem wyliczeń modeli numerycznych, prognoza zostanie zaktualizowana.

Prawdopodobny obszar burz przez model SWISS-HD na niedzielę

Sytuacja nie jest do końca jednoznaczna, dlatego należy obserwować dane radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań tutaj