Pogoda na dziś, 6 grudnia 2020 dla Polski. Duży kontrast termiczny, silny wiatr do 170 km/h w górach

Dziś Polska znajduje się pomiędzy rozległą, górną zatoką niżową, która rozciąga się z północy na południe na zachód od Polski a wyżem „XAVIER” znad Rosji. W obrębie zatoki wirują niewielkie układy niżowe, przynoszące opady i silny wiatr. Nasza część Europy pozostaje w strefie dużego gradientu barycznego, dlatego w całym kraju odczuwalna jest całkiem spora prędkość wiatru.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.12.2020, 12 UTC

Najwięcej chwil ze słońcem będzie dziś na zachodzie i południu, tam na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Więcej chmur we wschodniej i północno-wschodniej połowie kraju. Do południowej części Polski napływać ma cieplejsza masa polarno-morska z południa, natomiast we wschodniej połowie kraju zaznaczy się chłodniejsza kontynentalna ze wschodu i południowego-wschodu.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo wystąpienia opadów atmosferycznych. Głównie na północnym-wschodzie oraz w woj. lubelskim. Nie można wykluczyć opadów mżawki, bądź słabego deszczu, a miejscami również deszczu ze śniegiem. Nie jest to jednak duże ryzyko.

Termometry pokażą od 2°C do 4°C na wschodzie, nieco cieplej w północnej części Polski do 6°C/7°C. Najwyższa temperatur będzie na zachodzie, południu i południowym-zachodzie, gdzie swój wpływ zaznaczy wiatr fenowy podnoszący temperaturę powietrza, tam też termometry wskażą od 9°C do 13°C.

Prognoza najwyższa temperatury w ciągu dnia na obszarze Polski.

W całym kraju odczuwalna będzie umiarkowana, miejscami duża prędkość wiatru. Nad morzem wiatr ma być silny, wysoka prędkość wiatru również w polskich górach z sektora południowo-wschodniego. Na terenach podgórskich Tatr porywy do 80 km/h, natomiast w Sudetach i Tatrach wiatr do 170 km/h.