Pogoda na dziś 7.10.19. Niewielkie ocieplenie, ale burze na północy mało prawdopodobne

Pogoda na dziś. Niewielkie ocieplenie, ale burze na północy oraz Morzu Bałtyckimi mało prawdopodobne.


W poniedziałek cała Polską będzie pod wpływem wyżu o imieniu „JENNIFER” z centrami ulokowanymi w rejonie Danii oraz nad Czechami. Napływać będzie w dalszym ciągu chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego, lecz kierunek adwekcji ma ulegać zmianie na poszczególnych poziomach izobarycznych, na północno zachodni i zachodni. W środkowych warstwach troposfery dalej obserwowana będzie górna zatoka niżowa wypełniona arktycznym chłodem, ale w drugiej części dnia nasuwać zacznie się klin od południowego zachodu, odsuwając powoli długą falę górną z naszej części Europy

Widoczna długa fala górna rozciągająca się z północy na południe, na poziomie izobarycznych 500 hPa, czyli 5500 m.n.p.g i nasuwający się klin ciepła w środkowych warstwach troposfery, jaki zwiastować ma zmianę pogody.


Poniedziałek będzie niewiele cieplejszy od niedzieli, pojawi się jednak więcej chwil ze słońcem. Nocne i poranne przymrozki na skutek dziennego ogrzewania przypowierzchniowej warstwy granicznej zanikną. W dalszym ciągu na północy kraju oraz na Morzu Bałtyckimi obserwowany ma być rozwój chmur kłębiasto deszczowych, miejscami prawdopodobne opady krupy śnieżnej. Również opady o niewielkim natężeniu są prognozowane na wschodzie związane z konwekcją w arktycznej masie powietrza. W dzień na północy, wschodzie i w centrum kraju zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, tylko rano liczne rozpogodzenia. Stopniowo zanikać będą lokalne mgły. Burze na Morzu Bałtyckimi są mało prawdopodobne, ponieważ chmury Cumulonimbus będą za słabo rozbudowane w pionie.

Prognoza pogody na dziś, (IMGW PIB), opady lokalne wystąpią też na wschodzie

Sytuacja synoptyczna na dzień 7 października 2019, godzina 12 UTC

Prognozowany zasięg opadów w poniedziałek według modelu o wysokiej rozdzielczości SWISS HD, symulowane echa radarowe

Bieżące położenie opadów i chmur poniżej