Dziś Polska znajduje się pod wpływem wyżu znad Azorów. Początkowo tylko na krańcach południowo-wschodnich i wschodnich zaznacza się jeszcze wpływ pofalowanego frontu chłodnego. Z północnego-zachodu napływa względnie sucha masa powietrza, która pewną niestabilność wykazuje tylko pod warstwą inwersyjną. W północnej części kraju wpływ na pogodę może mieć niż z frontem okluzji, dlatego w zasięgu frontu nie można wykluczyć mocniej rozbudowanej konwekcji, lecz elektryzacja w chmurach Cumulonimbus jest mało prawdopodobna (ryzyko burz nie przekracza 15%). Dodatkowo w środkowej i górnej troposferze zaznacza się prąd strumieniowy.
Sytuacja synoptyczna na dzień 7.07.2020, 12 UTC

Widoczne lewe wyjście prądu strumieniowego nad Polską we wtorek.


Dziś na obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane, okresowo duże, okresami i miejscami całkowite. W wielu miejscach przelotne opady deszczu, natomiast nad morzem niewykluczone burze, lecz nie jest to prawdopodobieństwo. Na południowym-wschodzie możliwa akumulacja opadów do 15 mm. Temperatura wyniesie od 17°C do 21°C. Najcieplej będzie na zachodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty. Porywy do 65 km/h z północnego-zachodu i zachodu nad samym morzem. W czasie słabych burz do 70 km/h. Natomiast wysoko w Bieszczadach do 80 km/h.
Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia we wtorek przez niemiecki model ICON.

Prognoza opadów i zachmurzenia na wtorek dla Polski według modelu SWISS-HD.





POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ ORAZ CHMUR TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC