Pogoda na dziś, 7 września 2020. Ulewa na wschodzie i południu, lokalne burze i rozbudowujący się wyż nad Polską

Wschodnia i południowa część kraju znajduje się jeszcze pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego i płytkiego niżu, który rozwinął się na tym froncie. Od zachodu jednak rozbudowuje się wyż “JURIJ”. W środkowej i górnej troposferze zaznacza się natomiast w północnej części Polski górna zatoka niżowa, która z biegiem godzin będzie odsuwać się na wschód.

Dziś w całym kraju poniżej 20 stopni, nad polskim morzem nawet 14-15 stopni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.09.2020, 12 UTC

Poranne dane pomiarowe z radarów meteo IMGW-PIB ukazują, gdzie występują intensywne opady związane z pofalowanym frontem. Na północy dominują opady konwekcyjne, zwłaszcza nad polskim morzem. W południowej i wschodniej wielkoskalowe oraz konwekcyjne, gdyż w obrębie zachmurzenia występują nie tylko chmury warstwowe i konwekcyjne. Miejscami obserwowane są burze. Ubiegłej nocy słabe burze przechodziły w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Rano zjawiska burzowe zaobserwowano w okolicach Kraśnika (woj. lubelskie) i Bychawy.

Prognozowane zachmurzenie i obszar opadów w poniedziałek przez model SWISS-HD

W drugiej części dnia strefa opadów odsuwać ma się na wschód. Na zachodzie i północy możliwe rozpogodzenia, ale na polskim wybrzeżu możliwe opady i słabe burze. Na Bałtyku niewykluczone trąby wodne.

Wyliczana suma opadów do końca dzisiejszego dnia przez wybrane modele numeryczne

Prognozowany obszar w poniedziałek i nocy z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ