Dzisiaj Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia, jaki dotarł do nas z południa. Jego centrum znajdzie się wkrótce nad zachodnią częścią kraju i będzie podążać w kierunku Morza Bałtyckiego. Najpierw do południowej Polski wkroczył ciepły front atmosferyczny z zachmurzeniem warstwowym, ale w kolejnych godzinach nasunie się front chłodny. Napływać do nas będzie ciepła masa powietrza polarnego morskiego, którą zastąpi po przejściu chłodnego frontu chłodniejsze powietrze polarno morskie. Od rana występują burze.

Zgodnie z wczorajszymi informacjami, m.in na południu Polski pojawiły się burze. Obecnie wysoka aktywność elektryczna jest obserwowana na Opolszczyźnie oraz na Dolnym Śląsku. Grzmi również na Górnym Śląsku. Pojedyncze wyładowania zanotowano na Ziemi Łódzkiej, ale także Kujawach i Wielkopolsce. Są to na ogół pojedyncze komórki burzowe, natomiast w woj. opolskim oraz dolnośląskim klaster wielokomórkowy.

Burze dzisiaj formują w się warunkach umiarkowanej chwiejności termodynamicznej, która nie przekroczy 1500 J/kg. Obecny jest istotnie nasilony przepływ z kierunków południowych, dlatego pionowe ścinanie wiatru 0-6 km wyniesie do 20 m/s. Zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery oscyluje od 30 mm do 35 mm.

Takie warunki sprzyjają już od godzin porannych powstawaniu burz, które łączą się w klastry wielokomórkowe. Są też pojedyncze komórki burzowe, natomiast od południowych sąsiadów nadchodzą kolejne formacje konwekcyjne do Polski.

Warunki panujące w troposferze mogą sprzyjać rozwojowi superkomórek burzowych, nawet z gradem do 2 cm i wiatrem do 80 km/h. Istnieje prawdopodobieństwo w obrębie superkomórki burzowej powstawania trąby powietrznej związanej z mezocyklonem.

Burze obecne są już od godzin porannych i przemieszczają się na północ i północny – zachód. W ciągu dnia spodziewany jest wzrost aktywności burzowej. Burze nie wystąpią tylko we wschodniej połowie kraju.

Prognoza pogody na dziś (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar burz na dzisiejszy dzień, prognoza ważna do jutrzejszego poranka

Prognoza IMGW – PIB, obszar burz w poniedziałek

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.