Pogoda na dziś (9.10.19) Deszcz w wielu miejscach Polski, ale burze mało prawdopodobne

Pogoda na dziś, czyli 9 października 2019. Deszcz lokalnie spadnie w wielu miejscach Polski, ale burze są mało prawdopodobne. Niedawno burza pojawiła się na południowym Bałtycku, pojedyncze wyładowania atmosferyczne zanotowano także w rejonie Ustki.

We wtorek cała Polska dostała się w zasięg dobrze funkcjonującej strefowej cyrkulacji zachodniej. Wyż znad Skandynawii ustąpił miejsca atlantyckiego niżowi „PETER” i przesunął się w ciągu dwóch dni z północnej Europy nad Węgry.

Wczoraj przez Polskę wędrował okludujący się układ frontów atmosferycznych, który przyniósł opady w wielu miejscach naszego kraju. W nocy z wtorku na środę nasz kraj był pod wpływem zatoki niżowej, w strefie wilgotnych frontów atmosferycznych. Fala frontowa z południa przekształciła się w płytki niż, przynosząc opady w dzielnicach centralnych, ale także południowych i zachodnich oraz wschodnich, były to opady wielkoskalowe, natomiast na Morzu Bałtyckim, ale także na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu oraz Kujawach dalej pada z chmur Cumulonimbus.

Dane z detekcji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 12 godzin, widoczne pioruny odnotowane na południowym Bałtyku i w rejonie Ustki

Pogoda na dziś, czyli deszcz w wielu miejscach Polski, ale burze mało prawdopodobne

We środę nasz kraj pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia, w powietrzu polarno morskim napływającym z zachodu i południowego zachodu, które ma być dużo cieplejsze niż te, które zalegało jeszcze w poniedziałek nad Polską.

Dzisiaj na przeważającym obszarze zachmurzenie duże, ale możliwe są większe przejaśnienia i chwile ze słońcem. Punktowo w niemal całym kraju spadnie deszcz. Temperatura maksymalna od 12°C na południowym wschodzie i miejscami na wybrzeżu do 17°C na Dolnym Śląsku, w rejonach podgórskich od 9°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, na północy i południowym wschodzie okresami porywisty, południowo-zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 100 km/h, w Beskidach do 80 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na środę (IMGW PIB)

Pod wieczór koleje opady przyniesie następna fala na froncie. Obejmą one południu, wschód i miejscami centrum. Opady okresowo o natężeniu umiarkowanym, a ich prognozowana wysokość do 15 mm. Wysoko w Tatrach nad ranem w czwartek opady śniegu.

Spodziewany obszar opadów w środę i w nocy ze środy na czwartek według modelu SWISS HD, 4 km, symulowane echa radarowe

O godzinie 7 czasu loaklnego
10 czasu lokalnego
o 13 czasu lokalnego
O godzinie 16 czasu lokalnego
O godzinie 19 czasu lokalnego
O godzinie 22 czasu lokalnego
O godzinie 23 czasu lokalnego

Bieżące położenie opadów i burz tu