Pogoda na dziś: Burze z gradem, ulewy i ryzyko trąb lądowych

Dziś największe ryzyko burz będzie w pasie od Górnego Śląska i Małopolski po wschodnie Pomorze oraz zachód Polski. Głównym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu, prowadzące punktowo do podtopień. Spadnie również drobny grad do 1 cm. Na ogół powstaną pojedyncze komórki burzowe oraz struktury wielokomórkowe.

W piątek Polska jest pod wpływem niżu znad Atlantyku. Od dzielnic zachodnich na wschód kraju przemieszczać ma się front zokludowany. Za frontem napłynie nieco chłodniejsze, ale w dalszym ciągu wilgotne powietrze polarno morskie, w którym z powodzeniem tworzyć będą się burze. Tuż za frontem utworzy się strefa zbieżności wiatru dolnego.

Porywy wiatru osiągną od 60 km/h do 70 km/h, punktowo drobny grad do 1 cm. Pierwsze chmury Cumulonimbus możliwe są już około południa, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie, gdy planetarna warstwa graniczna będzie najsilniej ogrzana, co skutkować ma stromym gradientem temperatury i wystąpieniem z tego powodu pomiędzy dolną a środkową troposferą pojawieniem się chwiejności termodynamicznej i rozwojem zachmurzenia konwekcyjnego.

Opady deszczu wyniosą z burz od 10 mm do 35 mm, co może prowadzić nawet do lokalnych zalań. Niski poziom kondensacji i swobodnej konwekcji sprzyjać ma szybkiemu rozwojowi chmur Cumulonimbus nad Polską.

Ze względu na silniejsze strefy zbieżności wiatru dolnego, sporą energię dostępną drogą konwekcji w warstwie 0-2 nie można wykluczyć 1-2 trąb niezwiązanych z mezocyklonem.

Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować, dlatego w pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć.

Prognoza pogody na 16 sierpnia 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar burz lokalnych burz w piątek według IMGW-PIB

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na dzisiejszy dzień

Bieżące położenie opadów i lokalnych burz poniżej

Dodaj komentarz