Pogoda na dziś: Gwałtowne burze z gradem i ryzyko trąby powietrznej

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia znad Rosji. Dodatkowo w środkowej troposferze nastąpi adwekcja chłodnej masy powietrza, która na wysokości izobarycznej 500 hPa, jakiej temperatura wyniesie od -20°C do -24°C. Dlatego między dolną a środkową troposferą wystąpi stromy gradient temperatury, co w konsekwencji doprowadzi do wystąpienia niestabilności i powstania burz. Energia dostępna drogą konwekcyjną nie będzie wysoka i nie przekroczy 1000 J/kg. Jednak w środowisku dynamicznego wznoszenia i dywergencji pola wiatru oraz istotnie nasilonego przepływu mas powietrza prawdopodobne są burze, jakie mogą być gwałtowne. Burze miejscami, szczególnie na północy i północnym – wschodzie będą lepiej zorganizowane.

Na obszarze północy, północnego – wschodu oraz częściowo wschodu chmury burzowe Cumulonimbus pojawią się już przedpołudniem. Konwekcja ma być masowa i dobrze zorganizowana. Nie można wykluczyć uformowania się systemu burzowego, mając na uwadze wzmożony przepływ powietrza, jaki na poziomie sterującym 500 hPa wyniesie od 20 m/s do 24 m/s.

Na ogół będą to jednak pojedyncze komórki burzowe, jakie w sprzyjających warunkach stworzą struktury wielokomórkowe. Istnieje prawdopodobieństwo superkomórek burzowych, głównie typu HP.

W czasie burz prawdopodobny grad o średnicy od 1 cm do 3 cm. Masa nie będzie charakteryzowała się dużą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza, dlatego opady nie przekroczą 20 mm. Kluczowa okaże się również prędkość przemieszczania chmur Cumulonimbus.

Istotnie podwyższona niestabilność powietrza w warstwie 0-2 km oraz podwyższony uskok (LLS) w dolnym kilometrze może przyczynić się do uformowania w sprzyjających warunkach 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem.

Burzom, jakie przejdą na północnym – wschodzie towarzyszyć będzie silny wiatr od 80 km/h do 90 km/h. Szczególnie na Wybrzeżu oraz krańcach wschodnich akumulacja opadów może być nieco większa, co może powodować podtopienia.

W godzinach wieczornych oraz nocnych burzowa aura w dalszym ciągu utrzyma się na północy Polski. Burzowo może być m.in na Wybrzeżu.

Burze nie są przewidywane dziś na południe Polski. Oprócz omawianego obszaru chmury Cumulonimbus mogą powstać w innych rejonach naszego kraju. Będą na ogół słabo rozbudowane w pionie, dlatego nie będą generować przeważnie wyładowań atmosferycznych, spadnie głównie deszcz i powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na 9.08.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar burz na piątek według (IMGW-PIB)

Zdecydowanie większy obszar groźnych burz może wystąpić według Polscy Łowcy Burz. Prognoza Artura Surowieckiego.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej