Pogoda na dziś, sobotę 17 lipca. Jeszcze upał. Burze już dziś słabsze

Polska zaczyna dostawać się pod wpływ wyżu z zachodu Europy. Pogoda na dziś z pewnością nie przyniesie nam już tak groźnych zjawisk burzowych jak jeszcze kilkadziesiąt godzin temu. Jednak burze nad Polską dziś wystąpią. Lokalnie mogą być silniejsze. O tym jednak w dalszej części wpisu. Dobrą wiadomością na dziś jest ochłodzenie. Sobota 17 lipca będzie ostatnim dniem trwającej w Polsce fali upałów. Jutro już trochę odetchniemy. Zapraszam na szczegółową pogodę na dziś, sobotę 17 lipca. Poniżej, tradycyjnie zaczynamy od mapy barycznej Europy (źródło).

Pogoda na dziś, sobotę 17 lipca dla Polski

Pogoda na dziś. Upał w Polsce odpuści

Na wstępie akapitu muszę się troszkę poprawić. Upał to w Polsce odpuści, ale nie koniecznie już dziś. W Polsce wschodniej nadal temperatury będą nam mocno dokuczały. Termometry na krańcach wschodnich pokazywać mogą nawet 34 stopnie powyżej zera. W centrum kraju będzie również gorąco, nie upalnie, lecz gorąco a temperatury wskazywać będą do 27 stopni. Najchłodniej dziś na południu i północy kraju gdzie słupki rtęci nie wzrosną powyżej 23-24 stopni. Przyznacie, że nadal nie będzie to wielkie wytchnienie od upałów, które ostatnio tak dawały się we znaki mieszkańcom kraju. Co gorsza, pogoda długoterminowa do końca lipca mówi, że silny upał jeszcze do kraju powróci. Jednak bądźmy pozytywni. Najbliższe dni dadzą nam kilka dni oddechu od silnych upałów.

Temperatury na dziś w Polsce

Burze dziś już nie tak groźne

Pomimo, że dostajemy się pod wpływ wyżu, nad Polską znajdowała będzie się dziś strefa zbieżności wiatru. To właśnie na lokalnych zbieżnościach powstawały będą dziś burze nad Polską. Największe szanse na powstanie burz prognozujemy dziś na północnym wschodzie kraju. Tutaj powstanie komórek konwekcyjnych jest niemal pewne. Na pozostałym obszarze kraju ciężko jest określić gdzie dokładnie powstaną burze. Tak jak wspomniałem, powstawały będą ona na lokalnych zbieżnościach wiatru. Miejmy świadomość, że burze dziś wystąpią. Miejmy również świadomość, że nie będą to jakieś silne nawałnice. Jednak każda burza jest groźna. W związku z tym zachęcam do zaglądania do naszej zakładki z radarem burz i opadów.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

Powyższa grafika to ostrzeżenia meteo przed burzami na dzisiejszy dzień. Ostrzeżenie wydane zostało przez synoptyków IMGW. W pełni zgadzamy się z tą prognozą. Na północnym wschodzie zjawiska burzowe mogą być dziś silniejsze. Rozwój burz w północnej części kraju będą bardziej intensywny niż w centrum i na południu. Choć na samym południu konwekcję, więc i powstawanie burz wspomagać morze ukształtowanie terenu. Uspokajam jednak, nie spodziewajmy się dziś silnych nawałnic. To będą bardziej letnie, lokalne burze.

Na obszarach na których przechodzić będą burze spodziewamy się dziś wiatru do 60 km/h. Tam gdzie burze nie będzie pogoda na dziś nie przyniesie praktycznie żadnego wiatru. Spotęguje to poczucie ciepła, zwłaszcza na upalnych wschodzie kraju. Ciśnienie atmosferyczne na stałym, wysokim poziomie. Barometry w Warszawie pokażą dziś 1015 hPa. Zachęcam do powrotu na stronę za dosłownie godzinkę. Opublikujemy wtedy wpis o upałach w Polsce, a także dokładniejsze ostrzeżenie przed burzami na dziś.