Pogoda na dziś. Upał w Polsce. Brak opadów. Burze nie wystąpią

Dzisiejszy dzień przyniesie bardzo wysokie temperatury. Na północ od Polski przemyka ciepły front atmosferyczny związany z głęboki niżem JANTRA. Za frontem, z kierunków południowych napływa do naszego regionu gorące powietrzne zwrotnikowe. To własnie te masy powietrza przyniosą dziś upał w wielu regionach kraju.

gorący piątek

Najgoręcej będzie dziś na zachodzie kraju. W zachodniopomorskim, lubuskim, w Wielkopolsce słupki rtęci skoczyć mogą aż do 33-34 stopni powyżej zera. To już bardzo wysokie wartości temperatur jak na nasz region. W pasie od Pomorza po Małopolskę, na granicy upału bo 29-30 stopni Celsjusza. „Chłodniej” na wschodzie kraju, gdzie termometry wskażą „tylko” 26-28 stopni Celsjusza.

upał w Polsce

Piątek nie powinien przynieść w Polsce opadów deszczu ani burz. Nad zdecydowaną większością kraju cały dzień zapowiada się całkowicie bezchmurny lub po niebie sunęły będą słabo rozwinięte chmury kłębiaste. Większe zachmurzenie prognozowane jest na północnym zachodzie kraju. Tam istnieje nawet ryzyko słabych opadów deszczu. Deszcz, jeśli dojdzie w okolice Szczecina to będzie miał on postać wygasłych komórek burzowych znad Niemiec. Szanse na to są jednak bardzo małe.

Piątek to nie ostatnie dzień z ekstremalnymi temperaturami w Polsce. Upał trwał będzie również w sobotę. W niedzielę gorące, zwrotnikowe powietrze zostanie wypchnięte na wschód. Towarzyszyć temu mogą silne nawałnice. O tym jednak napiszemy wkrótce.