25 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na grudzień 2020 dla Polski. Niżowa pogoda, dodatnia anomalia i burze

Pogoda na grudzień 2020 dla Polski. Niżowa pogoda, dodatnia anomalia i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w ostatnim miesiącu roku.

W ostatnim miesiącu roku prognozy numeryczne wskazują na wyraźną dominacje pogody niżowej. Przeważnie w naszej części Europy zaznaczy się wpływ układów niżowych wędrujących z zachodu na wschód. Okresami jednak możemy mieć do czynienia z cyrkulacją południkową.

Najprawdopodobniej okresami na zachodzie kontynentu znajdzie się rozległy wyż, który sprowadzić może okresami chłodniejsze masy powietrza z północy.

Opady w grudniu będą powyżej normy w skali miesięcznej, co sugeruje, że będzie to miesiąc mokry. Przeważnie będą to opady deszczu, mając na uwadze napływ przeważnie ciepłych mas powietrza. Okresami tylko w chłodniejszych masach powietrza padać ma deszcz ze śniegiem i śnieg. Nie można wykluczyć burz. Głównie adwekcyjnych, ale także na frontach chłodnych.

Dodatnia anomalia temperatury jest również prognozowana przez model ECMWF.

W ciągu dnia temperatura przeważnie będzie dodatnia, chociaż okresami możliwe są całodobowe ujemne temperatura.

Ponadto okresami zaznaczy się wpływ wyżów barycznych. Nie zawsze przyniosą one pogodną aurę. Możliwe są zgniłe antycyklony, przynoszące dużo chmur podinwersyjnych, mgieł i zamgleń. Pod inwersją gromadzić mają się także przy bezwietrznej aurze zanieczyszczenia. Problem ten dotyczyć ma głównie większych aglomeracji miejskich.

Również model ECMWF prognozuje opady w normie, jak i miejscami powyżej normy wieloletniej.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury na grudzień 2020 dla Polski według IMGW-PIB

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wskazuje ona tylko na pewne trendy, które mogą wystąpić w grudniu.