Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na grudzień 2020 dla Polski. Sprawdź, czy wystąpi atak zimy, wichury i burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2020 dla Polski. Sprawdź prawdopodobny trend w pogodzie na ostatni miesiąc roku.

Model CFS prognozuje, że w skali miesięcznej grudzień 2020 będzie ciepły. Śnieg zalegać ma głównie w górach, rzadziej na nizinach.

Prognozy numeryczne wskazują, że północ Starego Kontynentu pozostanie pod wpływem układów niżowych. Natomiast pozostały obszar Europy będzie w zasięgu wyżów barycznych, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Prawdopodobne jest wystąpienie zgniłych wyżów.

Bliskość niżów znad północnej Europy prowadzić może do dużej zmienności pogody w naszej części Starego Kontynentu. Okresami zaznaczy się wpływ frontów atmosferycznych. Najwięcej padać może na północy Polski. Przy dynamicznej cyrkulacji zachodniej nie można wykluczyć wichury. Szczególnie silnie wiać ma okresami na północy naszego kraju.

Prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz numerycznych. Niewykluczone, że w naszej części Europy pojawią się nie tylko niże znad Atlantyku, ale także znad Morza Śródziemnego, niosąc dużo wilgoci. Zimowe warunki panować mają głównie w górach i na obszarach podgórskich, a na nizinach częściej zamiast śniegu padać ma deszcz z powodu napływu ciepłych mas do Polski.

Nocami częściej niż w listopadzie występować będą przymrozki. Mało prawdopodobne jest jednak utrzymywania się ujemnych temperatur przez całą dobę. Te możliwe są głównie w górach i na obszarach podgórskich, gdzie w grudniu może leżeć sporo śniegu.

Również model ECMWF prognozuje, że grudzień będzie miesiącem z temperaturą lekko powyżej normy termicznej. Ciepły grudzień przeplatany tylko krótkimi okresami chłodu jest najbardziej prawdopodobny.