24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na grudzień 2020. Sprawdź, czy zima i mrozy nadejdą pod koniec roku do Polski

Dysponujemy już najnowszymi prognozami modeli numerycznych na 12 miesiąc roku. W poniższej analizie nie skupimy się jednak na dokładnych wartościach w poszczególnych dniach.

Według modelu CFS, grudzień 2020 będzie miesiącem ciepłym z dodatnim odchyleniem temperatury, które może osiągnąć nawet 1,5 stopnia powyżej normy termicznej dla grudnia w skali miesięcznej. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia, a przymrozki będą częstsze niż w listopadzie. Całodobowe mrozy na nizinach powinny być jednak rzadkością.

Według modelu CFS, grudzień 2020 przyniesie dominacje wyżów barycznych. Nie oznacza to jednak, że przez cały miesiąc utrzyma się wpływ antycyklonów. Okresami wpływ na pogodę będą mieć niże baryczne, zwłaszcza związane z cyrkulacją atlantycką, a nawet południkową. Nie można wykluczyć burz adwekcyjnych, ale także frontowych. Największe szanse na wyładowania będą na północy w sytuacji spływu chłodnych mas z północy o cechach arktycznych. Pojawienie się wichur w naszej części Europy nie jest duże, ale nie można ich całkowicie wykluczyć.

Model CFS prognozuje, że w skali miesięcznej grudzień będzie miesiącem suchym. Trend ten najprawdopodobniej ulegnie zmianie w styczniu, gdy duży wpływ na pogodę mogą zacząć mieć atlantyckie niże w naszych szerokościach geograficznych.

Modele IMGW-PIB również wskazują, że grudzień będzie ciepły, ale suchy w naszej części Europy.