Pogoda długoterminowa na grudzień 2024 r. Sprawdzamy nowe informacje w oparciu o modele ECMWF i CFS. Już 1 grudnia 2024 r. rozpocznie się meteorologiczna zima. Zatem już niedługo, dlatego warto sprawdzić nowe odsłony modeli numerycznych europejskich i amerykańskich.
Wygląda na to, że grudzień 2024 r., a więc ostatni miesiąc mijającego roku zapisze się najprawdopodobniej jako ciepły. Są to złe wieści dla miłośników zimowej pogody w półroczu chłodnym. Zatem początek nowej pory roku może zaskoczyć negatywnie tych, którzy marzą o wystąpieniu przez wiele tygodni zimowych warunków atmosferycznych. Jednak epizody ze wkroczeniem śnieżyc i tak są prognozowane.
Prognozowane prawdopodobieństwo powyżej normy na grudzień 2024 r. według predykcji modelu ECMWF dla Europy i terenów przyległych
Druga połowa listopada 2024 r. powinna przynieść niejednokrotne ataki zimy. Co więcej, możliwe są także burze śnieżne. Będą prawdopodobne także okresy z całodobowym mrozem. Jeśli sprawdzą się prognozy CFS, to temperatura w skali miesięcznej podczas grudnia 2024 r. będzie wyższa o średnio 1.25℃ do 2.5℃ powyżej normy z lat 1991-2020 r. Często więc temperatura będzie wyższa niż 0℃, ale okresy z zimą termiczną są prawdopodobne. Nawet podejść mogą niże genueński wydajne opadowo w nasze szerokości geograficzne.
Prognozowana średnia temperatura powietrza dla obszaru Polski w kolejnych tygodniach według modelu ECMWF EPS
Diametralna zmiana pogody w regionie
Śnieg przez wiele tygodni utrzymywać się będzie głównie w rejonach górskich i podgórskich, ale i na obszary nizin i wyżyn mogą nadejść zimowe warunki pogodowe. Na ogół jednak przebieg warunków pogodowych w naszych szerokościach geograficznych może być kształtowany przez aktywną cyrkulację strefową atmosfery, przynosząc łagodne warunki pogodowe i ryzyko wichur oraz burz oraz częstych opadów atmosferycznych, co wynikać będzie z częstego wędrowania frontów atmosferycznych. Niewykluczone są też burze śnieżne i bałtycki efekt morza na północy.
Polecamy: Najnowsza prognoza pogody zaskakuje
Prognozowana średnia anomalia temperatury na grudzień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Anomalia opadów w normie i powyżej normy. Będzie to wilgotny miesiąc najprawdopodobniej
Niewykluczone, że w grudniu 2024 r. znacznie częściej niż w listopadzie zdarzą się okresy z opadami marznącymi, które powodować będą poważne zagrożenie dla lotnictwa, ale także dla ruchu kołowego na ciągach komunikacyjnych. Będą także realne opady mieszane i mokrego śniegu. Z każdym kolejnym tygodniem grudnia śniegu ma być coraz więcej w Karpatach i Sudetach. Rozkręcać zacznie nam się wyraźnie sezon narciarski. Warunki jednak do uprawiania turystyki górskiej będą trudne i mogą wymagać coraz częściej specjalistycznego sprzętu jak raki i czekany. W obszarach rozpogodzeń musimy spodziewać się przy adwekcji chłodniejszych mas powietrza dwucyfrowego mrozu, największego w zasięgu zalegania pokrywy śnieżnej.
Prognozowana anomalia opadów na grudzień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Reasumując, wiele wskazuje, że grudzień 2024 r. będzie najprawdopodobniej w skali miesięcznej ciepły. Ilość opadów będzie w normie wieloletniej i powyżej normy. Nie powinien być to tak suchy miesiąc, jak listopad 2024 r., ale możemy spodziewać się istotnej korekty wysokości opadów na pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy. Nie powinno zabraknąć częstych opadów deszczu, okresami marznących i powodujących gołoledź. Możliwe są ataki zimy, które przynieść mogą czasem spory przyrost pokrywy śnieżnej powyżej 20-30 cm na nizinach. Prawdopodobne są też wartości powyżej normy, przekraczając nawet 10-12℃. Zimowe warunki pogodowe nie utrzymają się przez cały miesiąc, ale okresy z całodobowym mrozem i zimą termiczną są możliwe. Szanse na śnieżne i białe święta Bożego Narodzenia nie są wysokie, ale to wkrótce może się zmienić i akcenty zimowe w tym okresie nie są niemożliwe.
Prognozowana anomalia sumy opadu (%) względem lat 1991-2020 r. dla Polski, biorąc pod uwagę ECMWF EPS
Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC