Nieuchronnie zbliżamy się do końca meteorologicznego lata. Finalnie zapisze się jako ciepłe i obfitujące w częste gwałtowne burze z podtopieniami i szkodami wiatrowymi. Już 1 września 2024 r. rozpocznie się meteorologiczna jesień. Natomiast ta astronomiczna nadejdzie trzy tygodnie później. Sprawdzamy specjalnie dla Was jak będą przebiegać warunki pogodowe w okresie od 1.09.2024 do 30.11.2024 r.
Jesień ciepła i okresami wietrzna
Zapowiadaliśmy, że w trakcie tegorocznego lata doświadczymy wielu dni gorących i upalnych. Finalnie lato 2024 r. zapisze się jako ciepłe z odchyleniem temperatury od średniej wieloletniej o średnio 1.8°C. Wygląda na to, że jesień 2024 r. również zapowiada się ciepła. Średnia anomalia temperatury za okres od początku września do końca listopada 2024 r. wyniesie najprawdopodobniej około 1°C. Najcieplejszymi miesiącami okaże się wrzesień i październik, lecz z każdym tygodniem jesieni powinien być obserwowany trend w kierunku obniżania się średniej dobowej temperatury powietrza, zbliżając nas nieuchronnie do przedziału średniej dobowej temperatury powietrza charakterystycznej dla jesieni termicznej. Według wstępnych predykcji pochodzących z ECMWF widzimy, że wrzesień i październik będzie charakteryzował się wartościami wyższymi od normy klimatycznej. Prawdopodobieństwo sprawdzenia się takiego scenariusza sięga 70%. Nieco chłodniej z częstszym zaleganiem chmur warstwowych i mgieł zapowiada się listopad.
Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na okres od września 2024 r, sięgając do listopada 2024 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych
Upał możliwy na początku jesieni meteorologicznej, potem średnia dobowa temperatura powietrza zacznie spadać
Wstępnie wiadomo, że jesień 2024 r. powinna być ciepła i z mniejszą ilością burz niż miesiące letnie. Już we wrześniu ilość zjawisk burzowych będzie zdecydowanie mniejsza niż w miesiącach letnich, co jest naturalne i wynika z rzadszego docierania chwiejnych mas powietrza do Polski. Z biegiem września powinniśmy obserwować się obniżanie temperatury powietrza. Jest to naturalne i będzie wynikać m.in z krótszych dni i dłuższych nocy, jak i też napływania coraz częściej chłodniejszych mas powietrza. Szczególnie w pierwszej dekadzie września na obszarze Polski zdarzyć mogą się sporadyczne dni upalne. Oznacza to, że temperatura okresami w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych sięgać może i przekraczać 30°C. Niewykluczone, że już we wrześniu, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej połowy miesiąca, jak i też w październiku zdarzą się okresy z nocnymi i porannymi przymrozkami. poza obszarami górskimi. Szczególnie w czasie nocy radiacyjnych i spływu chłodniejszych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych.
Prognozowana średnia anomalia ciśnienia na jesień meteorologiczną 2024 r. według CFS
Groźna pogoda i okresy z mgłami i stratusami
Najnowsze prognozy klimatyczne pokazują, że okres od września do końca listopada powinien charakteryzować się na przeważającym obszarze Polski niedoborem opadów, dlatego widnieje ujemna anomalia opadów na mapach. Tylko w nielicznych regionach suma opadowa za jesień 2024 r. wyjdzie w normie wieloletniej na obszarze Polski. Często więc warunki pogodowe mogą być kształtowane przez ośrodki wysokiego ciśnienia. Coraz częściej będą możliwe okresy ze zgniłymi antycyklonami, szczególnie w październiku i listopadzie, gdy to dni z podinwersyjnym zachmurzeniem będzie najwięcej. Coraz częściej zdarzać będą się okresy z mgłami i zamgleniami oraz niskimi chmurami stratus, jak i też okresami stratocumulus, ograniczając dopływ promieni słonecznych nawet przez wiele dni z rzędu.
W październiku, a zwłaszcza w listopadzie mogą mieć miejsce okresy z typową jesienną szarugą. Pierwszy śnieg prawdopodobnie nie spadnie w drugim miesiącu jesieni meteorologicznej, stanie się to najprawdopodobniej w listopadzie, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej części miesiąca na obszarach nizin i wyżyn. O kilka tygodni wcześniej częstsze akcenty zimowe mogą mieć miejsce na obszarach podgórskich i górskich na południu kraju.
Zobacz też: Morderczy upał nie odpuszcza na dalekim wschodzie
Prognozowana średnia anomalia opadów wstępnie na okres od września 2024 r. do listopada 2024 r. według modelu CanSIPS
Ciepła i dynamiczna jesień okresami
Reasumując, jesień 2024 r. w Polsce zapowiada się ciepła, ale na większym obszarze kraju może wystąpić niedobór opadów, co wynikać powinno z częstej dominacji pogody wyżowej. Tylko nieliczne regiony plasować będą się z ilością opadów w normie wieloletniej. W pierwszej dekadzie września możliwe są jeszcze dni upalne. Jednak w kolejnych tygodniach września i okresami w październiku okresy babiego lata. W drugiej połowie września i w październiku będziemy obserwować rozwój jesieni. Zaczną więc żółknąć drzewa i zaczną spadać liście z drzew. Wrzesień i październik zapowiadają się najcieplejszymi miesiącami tegorocznej jesieni.
Znacznie chłodniejszy okaże się listopad, gdy to nie zabraknie dni z jesienną szarugą i częstymi mgłami oraz chmurami podinwersyjnymi. Przewidujemy, że akcenty z zabieleniem krajobrazów na obszarze Polski będą mieć miejsce najprawdopodobniej w drugiej połowie listopada 2024 r. Aczkolwiek będziemy to jeszcze weryfikować. We wrześniu i październiku nie powinno zabraknąć okresów z babim latem i złotą polską jesienią. Szczególnie pięknie prezentującą się w obszarach górskich i podgórskich. Okresy z wichurami również mogą mieć miejsce w czasie jesieni.
Źródło: tropicaltidbits.com
(fot. ilustracyjne. Fanipogody.pl)