Pogoda na kwiecień 2019 r. dla Polski. Deficyt opadów, lokalne burze i wysokie temperatury

Zmiany klimatu, które postępują są coraz bardziej zauważalne. Zacierają się pory roku. Trend ten związany jest z postępującym ociepleniem. W kolejnych latach rosnąca temperatura na naszej planecie sprzyjać ma jeszcze wyższym temperaturom i groźnym zjawiskom pogodowym.

Analizując dane archiwalne można dojść do wniosku, że już od blisko roku mamy do czynienia z miesiącami z dodatnia anomalią temperatury względem okresu ostatnich kilkunastu lat w Polsce.

Miesiącem poniżej normy wieloletniej był ostatnio marzec 2018 roku, gdy temperatura była o ponad 2 °C niższa względem okresu referencyjnego 1971 r. – 2000 r.

Dysponujemy już najnowszą prognozą sezonową CFS opublikowaną przez Amerykanów na początku kwietnia. Sugeruje ona nieco mniejszą anomalię temperatury względem tej, która była wyliczana jeszcze w marcu. Wygląda na to, że kwiecień 2019 r. może zapisać się z odchyleniem temperatury na poziomie od 0.5 °C do 1 °C.

Dla porównania europejska prognoza sezonowa. Jest ona zbliżona do amerykańskiej.

Całkiem prawdopodobny wydaje się jednak lekki deficyt opadów kwietniu 2019 r. Prognoza opracowana przez model ECMWF na kwiecień 2019 r. Poniżej porównawcza dla Europy.

Już teraz widać, że kwiecień 2019 r. nie będzie tak ciepły jak zeszłoroczny. Oczywiście zdarzać mogą się okresy, gdy temperatura przekroczy 20 °C w bieżącym miesiącu.