Pogoda na lany poniedziałek 10 kwietnia. Jaką pogodę przyniesie nam śmigus-dyngus?

Dziś lany poniedziałek. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda i czy spokojnie można będzie dziś podtrzymywać mokrą tradycję śmigusa-dygusa.

Kiedyś to było. Ganialiśmy dziewczyny po osiedlu oblewając je lodowatą wodą z wiader. Dziewuchy niby przed nami uciekały, ale jednak znikąd się akurat w miejscach naszego „grasowania” nie brały. Dziś, chyba bałbym się oblać kogokolwiek wodą. Zaraz by było, że homofobia, że rasizm, czy poniżanie płci przeciwnej i najlepiej od razu sąd albo Trybunał w Hadze. Mam wrażenie, że żyjemy w czasach, gdy z jednej strony coraz więcej mówimy o luzowaniu wszelkich zasad. Z drugiej strony zaś, zamiast luzować się ogólnie, to jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej spięci, niewyluzowani i roszczeniowi względem siebie na wzajem. No nic, wróćmy do prognozy pogody.

Pogoda na lany poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na lany poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Jednak w nasz region napływa ciepłe i zasobne w wilgoć powietrze czarnomorskie. Dlatego też pogoda prócz słońca i przyjemnych temperatur przyniesie dziś w Polsce również burze. Bardzo silny niż coraz śmielej zaznacza swą obecność na zachodzie kontynentu. Na pogodę w Polsce wpłynie on w okolicach wtorku. Dziś niż ten nie będzie wpływał jeszcze w żaden sposób na aurę w naszym regionie.

Pogoda na poniedziałek. Sporo burz w Polsce

Tak jak wspomniałem powyżej. Do Polski napływa ciepłe i zasobne w wilgoć powietrze ze wschodu. Dlatego też w dzień, w skutek insolacji słonecznej i ogrzewaniu warstwy granicznej dojdzie do rozwoju komórek opadowych i burzowych.

Pogoda w poniedziałek przyniesie burze nad Polską
Pogoda na poniedziałek przyniesie burze nad Polską

Na chwilę obecną prognozy wskazują, że najwięcej burz rozwinie się w poniedziałek na południowym wschodzie kraju. Tutaj lokalnie komórki burzowe mogą cechować się duża aktywnością zarówno elektryczną, jak i opadową. Burze będą miały dziś rozproszony, przelotny charakter. Raczej nie przewidujemy, by struktury burzowe łączyły się w większe klastry. Po południu i wieczorem burze możliwe są również w centrum i na południu kraju. Po zmroku burze powinny dość szybko zanikać.

Raczej bezwietrzna pogoda w poniedziałek
Pogoda nie przyniesie silniejszego wiatru w poniedziałek

Słaby wiatr do 50 km/h możliwy będzie dziś na południowym wschodzie. W burzach porywy wiatru mogą być minimalnie silniejsze, jednak nie spodziewamy się dziś groźnego wiatru. W centrum, na zachodzie i północy kraju wiatr w poniedziałek będzie praktycznie nieodczuwalny. Przeczytaj również: Wichura uderza w zachód Europy

Ciepły, przyjemny dzień w Polsce

Napływ ms powietrza znad Morza Czarnego, to nie tylko więcej wilgoci i wiosenne burze. Przede wszystkim pogoda w poniedziałek przyniesie nam bardzo przyjemny, ciepły dzień w kraju. Poniżej prognoza temperatury na 10 kwietnia 2023.

Prognoza temperatury na poniedziałek 10 kwietnia dla Polski
Prognoza temperatury na poniedziałek 10 kwietnia

Co prawda w tym roku w Polsce pojawiły się już temperatury w okolicach 20 stopni, jednak śmiało mogę napisać, że pogoda przyniesie nam w poniedziałek jeden z cieplejszych dni jakie dotychczas mieliśmy w tym roku. Super jest to, że tegoroczne Święta w końcu mają wiosenny, a nie zimowy charakter. Fakt, w tym roku Wielkanoc przypada nieco później niż zazwyczaj, ale najważniejsze jest, że pogoda zapewnia nam świetne warunki do aktywnego wypoczynku i świętowania z rodziną. Dziś na wschodzie kraju termometry wskazywały będą nawet 16-17 stopni Celsjusza. Na zachodzie, w centrum i na północy Polski w okolicach 14-15 stopni. Nieco chłodniej będzie na południu. Tutaj większa ilość chmur nie dopuści słońca do szybkiego nagrzewania dolnym partii troposfery.