Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na lipiec 2019 roku: Wkrótce nadejdą upały oraz gwałtowne burze do Polski



Początek lipca rozczarowuje w pogodzie wiele osób. Modele numeryczne w odległych prognozach sugerują jednak powrót temperatur do okolic normy wieloletniej, ale nawet powyżej. Na początku nadchodzącego tygodnia czekają nas jednak bardzo niskie temperatury. Anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1979 r – 2010 r. sięgnie nawet -8°C poniżej normy wieloletniej. Chłodna aura utrzyma się przynajmniej do 17-20 lipca. Potem może nadejść wyraźne ocieplenie i gwałtowne burze.

Od początku lipca trwa w Polsce napływ powietrza polarno-morskiego. Jedynie wczoraj nad południe kraju napłynęło powietrze zwrotnikowe, jakie przejściowo zaznaczyło się w ciepłym wycinku niżu. Tam też zanotowano miejscami 28 stopni. Na przeważającym obszarze naszego kraju było jednak dużo chłodniej, co doskonale ukazuje grafika wczorajszej anomalii temperatury na obszarze Polski.

Anomalia temperatury w dniu 6 lipca 2019 r. dane ze stacji IMGW-PIB względem okresu referencyjnego 1981 r – 2010 r. Źródło meteomodel.pl

Sam lipiec jak widać na sporym obszarze Polski jest bardzo chłodny. Dodatnia anomalia temperatury panuje tylko w południowej części naszego kraju.

Anomalia temperatury powietrza liczona od 1.07.2019 r. do 6.07.2019 r. na obszarze Polski. Względem okresu referencyjnego 1981 r. do 2010 r. Grafika meteomodel.pl
Średnia temperatura powietrza w okresie od 1.07 do 6.07.2019 r. na obszarze Polski, grafika meteomodel.pl

Wyjątkowo Niska anomalia temperatury w nadchodzącym tygodniu

Wiele wskazuje, że również przyszły tydzień przyniesie niskie temperatury powietrza w Polsce. Anomalia temperatury sięgać może aż -8°C względem normy wieloletniej, punktowo nawet więcej. Dodatkowo przelotnie występować mają opady deszczu i słabe burze.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na dzień 8 lipca 2019 r. 12 UTC dla wysokości 2 metrów n.p.g względem okresu referencyjnego 1979 r. 2010 r.
Anomalia temperatury powietrza na dzień 9 lipca 2019 r. godzina 12 UTC dla wysokości 2 metrów n.p.g Jak widać w całym kraju będzie ona ujemna. Wyjątkowo chłodno jest jednak na całym kontynencie europejskim i tak też będzie w kolejnych dniach.

Jak widać również weekend i połowa przyszłego miesiąca przyniesie niskie temperatury w Polsce, nawet kilka stopni poniżej normy. Nieco cieplej może zrobić się dopiero po 15 lipca, ale na fale upałów przyjdzie nam poczekać najprawdopodobniej do ostatniej dekady lipca. Jednak i również wtedy przejściowo występować mają okresy chłodne.

Anomalia temperatury powietrza na dzień 13 lipca 2019 r. W całym kraju najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z ujemną anomalią temperatury na obszarze Polski, nieco cieplej ma być we Francji i Półwyspie Iberyjskim, ale także na Wyspach Brytyjskich.
Anomalia temperatury na dzień 15 lipca 2019 r. godzina 6 UTC, model GFS, wysokość 2 m n.p.g

Szansa na krótkie fale upałów wystąpi dopiero bliżej ostatniej dekady miesiąca, ale także pod koniec lipca na co wskazuje wiele modeli numerycznych. Są to jednak prognozy obarczone dość dużym błędem prognostycznym.

Prognozowana anomalia temperatury na dzień 19 lipca 2019 r. model GFS. Jednak tak odległe prognozy są obarczone dużym błędem prognostycznym i mogą ulec zmianie.

Ujemna anomalia temperatury w najbliższych 10 dniach

Wiele wskazuje, że przez najbliższe 10 dni temperatura w Polsce będzie poniżej normy wieloletniej.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na 2 m n.p.g względem okresu referencyjnego 1979 r. – 2010 r. na okres 10 dni
Średnia temperatura powietrza na 2 m n.p.g na kontynencie europejskim przez okres 10 dni. Jak widać nie tylko w Polsce będzie wyjątkowo zimno.
Maksymalna temperatura powietrza przez 10 dni na obszarze Europy na wysokości 2 m.n.p.g, model GFS

Model CFS również wskazuje na duże ocieplenie bliżej ostatniej dekady lipca

Jak widać ujemna anomalia temperatury prognozowana jest na obszarze całej Polski do 13 lipca 2019 r. Prognoza modelu CFS
Model CFS prognozuje znacznie wyższą temperaturę w okresie od 13.07.2019 r. do 20.07.2019 r. Szczególnie wysokie temperatury mają pojawić się w ostatnich dniach prognozy na ten okres. Może ulegać to jeszcze zmianie.
Ostatnie dni lipca oraz początek sierpnia może być powyżej normy wieloletniej. Wtedy też prawdopodobne są upały oraz gwałtowne burze.

Również wiązki modelu GFS wskazują na powrót temperatury w okolicach normy wieloletniej po dopiero bliżej 18-20 lipca. Istnieje także szansa na powrót upałów, co widać po poszczególnych wiązkach modelu GFS

Więcej informacji na

www.fanipogody.pl