Pogoda na Majówkę 2024 zaszokuje. Wszystko zmieni się o 180 stopni

Aura nas nie rozpieszcza. Początek tygodnia przyniósł nam nawet przymrozki i mróz. Jednak wszystko wskazuje na to, że pogoda na Majówkę wynagrodzi nam nieco gorszy czas w pogodzie. Wiem, że ludziom, którzy prawdopodobnie utracili plony życia nic już w tym roku tego nie wynagrodzi. Jednak zawsze to lepiej, gdy pogoda jest dobra, gdyby nadal miałaby dobra nie być. Sprawdźmy zatem prognozy. Obiecuję, że będą pozytywne.

Pogoda na Majówkę 2024. Sytuacja synoptyczna

Pogoda w pierwszej części bieżącego tygodnia kształtowała niekorzystna sytuacja synoptyczna. Na zachodzie Europy znajdował się wyż, wschodem wędrowały niże. Faworyzowało to adwekcję chłodnych mas powietrza z północy na południe kontynentu. Obecnie sytuacja zmienia się na korzystną. Apogeum korzystnej sytuacji barycznej obserwowali będzie właśnie na przełomie miesięcy.

Korzystna sytuacja baryczna na przełomie miesięcy. Pogoda na Majówkę pozytywnie nas zaskoczy
Pogoda na Majówkę 2024. Korzystna sytuacja baryczna

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na piątek 3 maja. Widzimy tu wyż na wschodzie Europy. Za jego sprawą z południa na północ w nasz region wędrują ciepłe masy powietrza. Napływ ciepła potęgują niże, które nadchodzą nad Europę znad Atlantyku. W związku z tą sytuacją nad większą część kontynentu napływać zacznie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia polarnomorskiego i zwrotnikowego. Widać to doskonale na mapach rozkładu mas powietrza w wyższych partiach troposfery. Dzięki temu pogoda na majówkę zapowiada się wyśmienicie i ciepło.

Pogoda na Majówkę. Wysokie temperatury za sprawą ciepłych mas powietrza
Pogoda na Majówkę. Napływ ciepłych mas powietrza z południa

Podczas gdy jeszcze w środę, czy czwartek w tym tygodniu nad regionem zalegało bardzo chłodne powietrze arktyczne, za kilka dni masy te zostaną całkowicie zastąpione zupełnie innymi, ciepłymi masami z południa.

Pogoda na majówkę. Świetne prognozy temperatury

Z pierwszej części prognozy wiemy dlaczego aura w kolejnych dniach ulegnie znacznym zmianom. Teraz sprawdźmy jakie na chwilę obecną mamy prognozy temperatury.

Pogoda na Majówkę 2024. Bardzo pozytywna prognoza temperatury dla Polski

Bardzo ciepło zrobi się już w przyszłym tygodniu. Na zachodzie Polski temperatury przekraczać zaczną 25 stopni Celsjusza. Jednak to, co najlepsze czeka nas w temperaturach na początku weekendu majowego. W ostatni dzień kwietnia oraz pierwsze dni maja wartości temperatury w Polsce sięgać mogą 27-28 stopni Celsjusza. To mam nadzieję, są dla Was bardzo dobre informacje. Majówkę spokojnie planować można na świeżym powietrzu, najlepiej spędzając ją w dobrym towarzystwie, z przyjaciółmi i znajomymi.

Pozytywne prognozy temperatury na weekend majowy
Wyśmienite prognozy temperatury na weekend majowy

Widzimy, że pogoda na Majówkę dopisze, przynajmniej jeśli chodzi o wartości temperatur powietrza. Sprawdźmy teraz jak wygląda to w prognozach jeśli chodzi o inne parametry pogody. Przeczytaj również: Piekielny upał na wschodzie. Sprawdź gdzie temperatury przekroczą 45 stopni

Weekend majowy przyniesie dużo słońca. Jednak pojawią się burze

Podczas gdy obecnie jesteśmy w bardzo mokrym okresie w pogodzie, w kolejnych dniach pogoda zacznie się uspokajać. Opadów będzie zdecydowanie mniej, jednak wraz z rosnącą temperaturą powietrza zaczną pojawiać się burze. Cały przyszły tydzień raczej pogody. Dobrą, słoneczną aurę przyniesie nam również pogoda na majówkę. Pogoda stanie się bardziej dynamiczna 2 i 3 maja.

Pogoda na Majówkę może przynieść nam burze
Burze w weekend majowy

Oczywiście to jeszcze odległy o tydzień termin. Jednak obecne wyliczenia modeli pogodowych widzą nad Polską całkiem aktywne burze na w weekend majowy. Oczywiście bliżej Majówki będziemy wiedzieli gdzie i kiedy burze występowały będą z większą dokładnością. Dlatego w odpowiednim czasie przegotowywali będziemy dedykowane prognozy konwekcyjne dla Polski. Na zakończenie prognozy, spójrzmy co pogoda na Majówkę, przyniosła nam w temacie wiatru.

Odczuwalny wiatr na początek majówki
Wiatr w weekend majowy nad Polską

Cały czas podkreślam, że do Majówki zostało nam tydzień. Stąd prognozy, przykładowo wiatru ulec mogą korektom. Jednak nie będą to korekty znaczne. Już widać, że tak jak nie grożą nam kolejne przymrozki, tak nie grozi nam silna wichura. Oczywiście wiatr może być nieco silniejszy, zwłaszcza podczas burz. Jednak, patrząc w skali kraju nie znajdziemy się w strefi zwiększonego gradientu ciśnienia. Pogoda na majówkę, prócz burz przyniesie nam raczej spokojną, letnią i pozytywną aurę. Tego Wam i sobie życzę.