Pogoda na nadchodzący tydzień: Zbliża się złota polska jesień. Na termometrach zobaczymy nawet 25°C

W niedzielę przez Polskę z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się mało aktywny front chłodny, na którym opady wystąpiły jedynie na północy kraju. Jego przejście przeważnie zaznacza się wzrostem zachmurzenia i wymianą masy powietrza na chłodniejszą polarno-morską. Już na początku tygodnia aurę zacznie sterować wyż o imieniu „VIKTOR”, na chwilę przepływ zmieni się na północny, ale już od wtorku zacznie robić się coraz cieplej i napłynie cieplejsza masa powietrza z południowego-zachodu.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 8.10.2018 r. godzina 12 UTC

Chłodniejszy poniedziałek, złota polska jesień wróci od wtorku

Według prognoz tylko poniedziałek zapowiada się chłodniejszy. Po przejściu frontu chłodnego cała Polska znajdzie się w zimniejszej masie powietrza napływającej z północy i północnego-zachodu. Po przemieszczaniu się centrum wyżowego na wschód od naszego kraju przepływ zacznie ulegać zmianie na południowy i południowo-zachodni, co skutkować będzie napływem coraz cieplejszego powietrza polarno-morskiego z południowego-zachodu. Niże baryczne i fronty atmosferyczne będą daleko od naszej części Europy, co zapewni nam stabilizacje w pogodzie.

Prognozowana temperatura powietrza na 2 m n.p.g przez model GFS. Na ogół będzie pogodnie, obecność centrum wyżowego nad Polską zapewni przyjemną aurę, rzadko spotykaną w październiku w takiej formie

Złota polska jesień wraca od wtorku

Od wtorku wraca do naszego kraju upragniona złota polska jesień, nazywana również babim latem. Kierunek napływu mas powietrza ulegnie zmianie na południowy, południowo-zachodni. Sprzyjać ma temu specyficzny i niemal książkowy przykład rozkładu pola ciśnienia, co zapewni nam wyjątkowo przyjemną aurę jak na październik.

Na północny-zachód, zachód od Polski rozciągać będzie się długa fala górna wypełniona chłodem. W zatoce tej obecne będą układy niskiego ciśnienia, niektóre z nich przemieszczać będą się na peryferiach górnej zatoki niżowej, co dodatkowo wspomagać ma napływ z południowego-zachodu dużo cieplejszego powietrza. W tym samym czasie my pozostawać będziemy pod wpływem wyżu barycznego z centrum nad wschodnią Europą. To zapewni nam niezwykle korzystne warunki pogodowe jak na październik bez opadów i z dużą ilością słońca.

Topografia baryczne dla poziomu 500 hPa na wtorek. Widoczna rozległa górna zatoka wypełniona chłodem z dala od Polski i wpływ wyżu barycznego z centrami znad wschodniej Europy.

 

We wtorek możliwe pierwsze 20°C, a nawet więcej zwłaszcza na południowym-zachodzie, zachodzie. Spodziewane temperatury 9.10.2018 r. model GFS

Środa na przeważającym obszarze Polski powyżej 20°C

Czwartek z wysokimi temperaturami

Przyjemny piątek

Weekend z idealną aurą pod wpływem stabilnego układu wysokiego ciśnienia

Sobota spodziewane temperatury

Niedziela przyjemna i bez opadów

Do kiedy potrwa złota polska jesień?

Tak stabilna sytuacja pogodowa utrzyma się przynajmniej do połowy października, najprawdopodobniej ochłodzenie nadejdzie w okolicach 18 – 20 października. Wtedy również może pojawić się więcej opadów atmosferycznych. Najbliższy tydzień przyniesie brak opadów, małe zachmurzenie. Wieczorami i nocami bez przymrozków, ale należy liczyć się w przypadku niewielkiej ilości chmur do szybkiego wychładzania planetarnej warstwy granicznej. Dodatkowo miejscami prawdopodobne są mgły radiacyjne.

Duża anomalia temperatury jak na październik

Prognozy anomalii temperatury dla okresu referencyjnego 1981 – 2010 r. wskazują na wystąpienie dużego odchylenia temperatury, miejscami przekraczającego ponad 5°C w nachodzącym tygodniu. Jak widać wysokie temperatury nie zamierzają odpuścić również w październiku. Ten rok i tak jest już rekordowy, jeśli chodzi o długość nasłonecznienia oraz temperatury. Opadów było jak na lekarstwo, a jeśli były to przeważnie konwekcyjne.

Spodziewana anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981 – 2010 r. model GFS poziom 850 hPa (1550 m.n.p.g) na wybrane dni nadchodzącego tygodnia.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ