Pogoda na niedzielę 2 kwietnia 2023. Silne ochłodzenie w Polsce

Front chłodny, który w dniu wczorajszym wędrował przez Polskę jest już na południowy wschód od Polski. Niestety, za frontem spływać zaczęło chłodne, arktyczne powietrze z północy. W związku z tym pogoda na niedzielę przyniesie nam ochłodzenie. I to całkiem silne.

Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptycna
Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Powyższa sytuacja synoptyczna pokazuje dokładnie to co opisywaliśmy w prognozach pogody dla Polski dotyczących ochłodzenia w kraju. W regionie Skandynawii rozwija się wyż baryczny. Po jego wschodniej stronie do Europy Centralnej zaczęło spływać chłodne powietrze z północy. W regionie Morza Czarnego wędruje niż, który dodatkowo wzmacnia adwekcję chłodu z północnego wschodu w nasz region. Na Atlantyku widać już kolejne niże, które jeszcze przez jakiś czas nie będą wpływać na pogodę w naszym kraju.

Pogoda na niedzielę. Silne ochłodzenie w Polsce

Ponieważ spływ chłodu w nasz region jest coraz silniejszy, mocno spada również temperatura powietrza w regionie. Jeszcze w sobotę w południowych regionach Polski termometry wskazywały powyżej 15 stopni. W dniu dzisiejszym o takich wartościach temperatury możemy co najwyżej pomarzyć.

Pogoda na niedzielę. Prognoza temperatury dla Polski
Pogoda na niedzielę. Silne ochłodzenie w Polsce

W okolicach 10 stopni termometry pokażą dziś wyłącznie na krańcach południowo wschodnich. Takie wartości temperatury na Podkarpaciu pojawią się przed południem. W kolejnych godzinach dnia arktyczne powietrze dotrze również w ten region, dlatego w drugiej części dnia, pogoda przyniesie temperatury poniżej dziesiątki. Podczas gdy wczoraj notowaliśmy lokalnie ponad 15 stopni, dziś w większości regionów Polski termometry pokazują około 10 stopni mniej.

Prognoza wiatru dla Polski
Prognoza wiatru dla Polski

Z północy do kraju nasuwać będzie się strefa silniejszego wiatru. Dlatego też w dniu dzisiejszym temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa. Wiatr wiał do 50-60 km/h na północy i do 20-30 km/h w południowej połowie Polski. Nie będzie to wielka wichura, jednak tak jak wspominałem, wiatr będzie obniżał temperaturę odczuwalną w kraju.

Możliwe opady śniegu w dniu dzisiejszym

W związku z bliskością frontu, we wschodniej połowie kraju pojawiały będą się jeszcze opady. Ponieważ spływa do nas chłodniejsze powietrze na wszystkich poziomach troposfery, bardzo prawdopodobne, że pogoda na niedzielę przyniesie nam opady śniegu na wschodzie kraju.

Pogoda na niedzielę przynieść może nam opady śniegu
Pogoda na niedzielę. Możliwe opady śniegu

Za rana przelotnie i dość słabo pada w centrum i na południu Polski. W dalszej części dnia opady te przeniosą się na wschód kraju. Liczyłem, że śniegu w tym sezonie wiosennym już nie zobaczę. Niestety myliłem się, ponieważ od dziś wchodzimy w chłodniejszy okres w pogodzie (wczoraj pisałem więcej o tym, że mróz wleje się w nasz region z północy). Na koniec prognozy pozytywna informacja ponieważ pogoda na niedzielę przyniesie nam silny wzrost ciśnienia. Niedzielę rozpoczniemy z wartością około 1005 hPa na barometrach. W poniedziałek z rana będzie to już prawie 1025 hPa.