Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na niedziele 29 stycznia 2023. Nadciąga załamanie pogody. Nurkujący niż z północy

Pogoda na niedziele 29 stycznia 2023. Front atmosferyczny, nadciąga śnieżyca

Wkraczamy w okres, podczas którego pogoda bardzo się zmieni. Po wielu dniach dominacji zgniłych wyżów, pochmurnej i mglistej aury, nadciąga większa dynamika w pogodzie. Pogoda na niedzielę przyniesie pierwsze objawy zmian. Zapraszam na prognozę pogody na 29 listopada 2023.

Pogoda na niedzielę. Sytuacja baryczna
Pogoda na niedzielę. Sytuacja baryczna

Wał wyżowy w Europie Centralnej znacznie osłabł. Silny antycyklon wciąż jest obecny na zachód od Europy oraz daleko na wschodnich krańcach kontynentu. Pomiędzy ośrodkami wysokiego ciśnienia, właśnie w centralnej części kontynentu otworzyła się „brama” dla ośrodków niżowych z dalekiej północy. Ponieważ wyże w regionie odpuściły, przyszyły tydzień przyniesie nam bardziej niżową, dynamiczną pogodę. Początek tych zmian przyniesie nam pogoda na niedzielę. Przeczytaj również: Wichura sunie przez Europę. Silny wiatr dotrze do Polski

Temperatura w niedzielę nad Polską

Zanim opiszę zmiany w pogodzie jakie zaczną zachodzić w regionie najbliższej doby, kilka zdań o temperaturach powietrza. Przez kraj przemieszcza się mało aktywny front atmosferyczny. Nie będzie on bardzo aktywny, jednak sprowadzi dziś do kraju nieco chłodniejsze masy powietrza.

Temperatury w Polsce w niedzielę 29 stycznia 2023
Temperatury w Polsce w niedzielę 29 stycznia 2023

Powyżej prognoza temperatury dla Polski wg. modelu ECMWF. Widać tu, że w części kraju mróz będzie dziś całodobowy. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazywały będą maksymalnie do zera stopni na południu i wschodzie kraju. W górach i na obszarach podgórskich mróz za dnia w okolicach minus 4, minus 5 stopni Celsjusza. Podczas gdy na południu czeka nas całodobowy mróz, na północy Polski termometry wskazywały będą już 4 stopni. Po przejściu frontu chłodnego, wraz ze zbliżaniem się niżu w region napływać zacznie nieco cieplejsze temperatury. Dlatego pogoda na niedzielę przyniesie najwyższe temperatury na północy kraju. Pod wieczór i w nocy z niedzieli na poniedziałek temperatury będą już rosły w całym kraju.

Pogoda na niedzielę. Dynamika zacznie wzrastać

Ponieważ głęboki niż będzie coraz bliżej Bałtyku, zacznie wzrastać gradient ciśnienia. Tam gdzie zwiększony gradient baryczny, tam pojawia się silniejszy wiatr. Dlatego też od północy Polski spodziewamy się dziś wzrastającej siły wiatru.

Pogoda na niedzielę. Wzrastająca siła wiatru
Pogoda na niedzielę. Wzrastająca siła wiatru

W samą niedzielę wiatr w większości regionów Polski nie będzie jeszcze silny. Prędkość wiatru zacznie wzrastać od regionów północnych po południu. Jeszcze przed wieczorem nad morzem siła wiatru przekraczać będzie 60 km/h. Jednak prawdziwa wichura nadciągnie nad Polskę dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w pierwszym dniu tygodnia. Wraz z wzrastającą siłą wiatru do Polski zbliżać będzie się załamanie pogody. W pierwszej części nocy do kraju z północy wkroczy śnieżyca. To jednak temat na kolejne prognozy pogody dla Polski. Pogoda na niedzielę w dzień nie przyniesie znaczących opadów na obszarze kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk