Pogoda na niedzielę 5 lutego. Wyż steruje pogodą w regionie

Przez długi okres Polska i region znajdowały się pod wpływem zachodniej cyrkulacji powietrza. Obecnie sytuacja baryczna na kontynencie uległa wyraźnym zmianom. Od Hiszpanii przez środkową Europę, po Rosję rozbudował się wał wysokiego ciśnienia. Znacząco wpływa to na pogodę w regionie. Sprawdźmy zatem co pogoda na niedzielę przyniesie nam w Polsce.

Pogoda na niedzielę. Sytuacja baryczna
Pogoda na niedzielę. Sytuacja baryczna

Powyżej mapa baryczna Europy na dzisiejszą dobę. Widać tu wyraźnie obszar podwyższonego ciśnienia, o którym pisałem we wstępie. Niże zostały obecnie wypchnięte bardzo daleko na północ, poza obszar kontynentu. Aktywny niż przynoszący burze, ulewy i śnieżyce znajduje się obecnie nad Turcją. Nie ma to jednak żadnego wpływu na pogodę w Polsce.

Pogoda na niedzielę. Brak opadów. Możliwe rozpogodzenia

Niż, który przyniósł śnieżycę w piątek jest już daleko na południowym wschodzie kontynentu. Jego miejsce zajął dziś wyż, który od wczoraj przynosi znaczną poprawę pogody w kraju. Pogoda na niedzielę będzie kontynuacją coraz lepszej pogody w kraju.

Pogoda na niedzielę. Rozpogodzenia w Polsce
Pogoda na niedzielę. Rozpogodzenia w Polsce

Przez cały dzień nie odnotujemy opadów w Polsce. Śladowe, bardzo słabe opady śniegu możliwe są na krańcach wschodnich przed południem. Jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest nikłe. W dzień możliwe są rozpogodzenia. W wielu regionach zza chmur wyjrzy słońce. Po południu i wieczorem rozpogodzi się jeszcze mocniej, dlatego temperatury w kraju spadną dość znacznie. O tym jednak za moment, zobaczmy co pogoda na niedzielę przyniesie nam w temacie wiatru.

Słaby wiatr w Polsce w niedzielę
Słaby wiatr w Polsce w niedzielę

To kolejna dobra wiadomość w dzisiejszej prognozie pogody. Wiatr w Polsce uspokoi się. Porywów wiatru w okolicach 50-60 km/h spodziewać możemy się jeszcze jedynie w górach, jednak z każdą godziną wiatr uspokajał będzie się również na południu kraju. Na pozostałym obszarze wiatr przed południem będzie prawie nieodczuwalny, a po południu zaniknie całkowicie.

Temperatury w niedzielę w Polsce

Do tej pory prognoza pogody na niedzielę 5 lutego jest bardzo pozytywna. Opady zanikną, a na niebie pojawią się chwile ze słońcem. Wiatr u cichnie, a ciśnienie atmosferyczne wędruje w górę. Spójrzmy zatem na temperatury powietrza.

Pogoda na niedzielę. Temperatury powietrza
Pogoda na niedzielę. Temperatury powietrza

Jak widać niedziela przyniesie nam całodobowy mróz w wielu regionach Polski. Tylko na zachodzie kraju, w najcieplejszym momencie dnia będzie minimalnie powyżej zera. Na pozostałym obszarze Polski nawet w okolicach południa temperatur będą ujemne. Najchłodniej w Polsce Południowej, gdzie mróz w dzień sięgać może -8 stopni Celsjusza (w górach do -14). Po zmroku, w skutek radiacji ciepła przy pogodnym niebie spadki temperatury będą większe. Noc z niedzieli na poniedziałek w wielu regionach przyniesie mróz dwucyfrowy.