Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na niedzielę 5 marca 2023. Wiatr nadal dokuczliwy. Opady śniegu i burze śnieżne w Polsce

Pogoda na niedzielę 5 marca. Opady śniegu i silny wiatr w Polsce


Sobota przyniosła dużo dynamicznej pogody. W kraju pojawił się silny, lokalnie bardzo silny wiatr oraz burze śnieżne. Do Polski wróciły opady. Pogoda na niedzielę przyniesie delikatną poprawę aury. Jednak zarówno odczuwalny wiatr, jak i opady pozostaną jeszcze z nami. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 5 marca 2023.

Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Niż Askan, który psuł pogodę w kraju w dniu wczorajszym, odsuwa się już na wschód. W niedzielę będzie jeszcze wpływał na pogodę w Polsce, jednak już nie w tak znacznym stopni jak w pierwszy dzień weekendu. Na zachodzie Europy słabnie wyż, który przez wiele dni zapewniał nam spokój w pogodzie. O tym jak wyż osłabnie, wróci cyrkulacja strefowa, a w regionie pojawią się silne wichury pisałem wczoraj, ale tamten wpis jest jak najbardziej aktualny i wartościowy. Zachęcam do zapoznania się z nim do porannej, niedzielnej kawki. Teraz jednak sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na niedzielę.

Opady śniegu w Polsce. Wiatr zacznie słabnąć

Tak jak wspominałem wyżej, niż oddalił się na wschód. Nie oznacza to jednak, że nie wpływa on na pogodę w kraju. Za frontem chłodnym do Polski spływają chłodniejsze i bardziej chwiejne masy powietrza z północy o cechach arktycznych. Będzie to skutkowało rozwojem chmur kłębiastych nad Polską.

Pogoda na niedzielę. Przelotne opady śniegu
Pogoda na niedzielę. Przelotne opady śniegu

Przelotne, konwekcyjne opady śniegu są dziś możliwe praktycznie w całym kraju. Lokalnie śnieżyce pochodzenia konwekcyjnego mogą być dziś naprawdę bardzo intensywne przynosząc krótkotrwały atak zimy na danym obszarze. Najwyżej wypiętrzone chmury kłębiaste mogą generować dziś pojedyncze wyładowania atmosferyczne. W związku z tym nie można wykluczyć, że pogoda na niedzielę przyniesie słabe burze w Polsce. Pamiętajcie, że zjawiska konwekcyjne i wyładowania śledzić możecie na naszym radarze burz i opadów.

Prognoza wiatru na niedzielę 5 marca
Prognoza wiatru na niedzielę 5 marca

Jak widać na powyższej mapie, wiatr w niedzielę osłabnie. Jednak nie zrobi się całkiem bezwietrznie. Wręcz przeciwnie, wiejący z prędkością przekraczającą 50 km/h, nieprzyjemny wiatr z północy będzie mocno negatywnie wpływał dziś na nasze odczuwanie warunków atmosferycznych i ogólne samopoczucie.

Pogoda na niedzielę. Temperatury powietrza w Polsce

Wspomniałem, że nadal dość mocno dokuczał będzie nam wiatr w Polsce. Oczywiście znajdzie to odzwierciedlenie w wartościach temperatury odczuwalnej. Poniżej prognoza temperatury mierzonej na wysokości 2 metrów.

Pogoda na niedzielę. Prognoza temperatury
Pogoda na niedzielę. Prognoza temperatury

Jak widać wartości temperatury w Polsce nie będą dziś rozpieszczały. Pamiętajmy do tego, że powyższe wartości to temperatura mierzona na wysokości 2 metrów. Pomiar ten nie uwzględnia, chłodnego, dość silnego wiatru. Dlatego też temperatury odczuwalne dziś w Polsce będą znacznie niższe od wartości na powyższej mapie. Jednym słowem, pogoda na niedzielę przyniesie nam przenikliwe zimno. Nigdy nie namawiam do braku aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dziś po prostu ostrzegam, że spacer, czy przejażdżka na rowerze do najprzyjemniejszych mogą nie należeć. Ciśnienie atmosferyczne ustabilizowało się na poziomie lekko poniżej 1010 hPa. Pogoda na niedzielę nie przyniesie zmiany ciśnienia w Polsce. To akurat po ostatnich spadkach jest dobra wiadomość.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk