23 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 1/2 grudnia 2020. Mróz w Polsce, aż -15°C na południu

W nocy z wtorku na środę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem na wschodzie a niżami na zachodzie i południu. Znajdziemy się w masie polarno-morskiej. W obszarach rozpogodzeń wystąpią silne spadki temperatury.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.12.2020, 00 UTC

Nadchodząca noc przyniesie najwięcej chmur na północy i zachodzie oraz wschodzie kraju, gdzie zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, miejscami całkowite. Na pozostałym obszarze Polski przeważnie małe, miejscami umiarkowane. Więcej chmur, gdzie rozwiną się mgły i niskie chmury warstwowe stratus. Niewykluczone, że na północnym-zachodzie wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W południowej i zachodniej części kraju mogą utworzyć się mgły, dlatego kierowcy na drogach powinni zachować ostrożność.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju oraz miejsca wystąpienia opadów na noc z wtorku na środę dla Polski według modelu SWISS-HD.

Termometry pokażą od -15°C na obszarach podgórskich i górskich. Miejscami w zastoiskach zimnych na południu może być chłodniej. Ubiegłej nocy w Kotlinie Orawsko-Nowatorskiej temperatura przy gruncie spadła do -18,7°C. Na wysokości 2 metrów wyniosła -15,7°C. Tej nocy przy bezchmurnym niebie radiacyjne wypromieniowanie ciepła może być większe, dlatego możliwe są jeszcze większe spadki temperatury.

Na południu poza obszarami górskimi i zastoiskami zimna termometry pokażą przeważnie od -10°C do -7°C W tym samym czasie na południowym-wschodzie i wschodzie może być od -6°C do -3°C. W centrum i na pozostałym obszarze Polski nieco cieplej, bo od -4°C do -1°C. Dodatnia temperatura, bądź w okolicach zero tylko na krańcach północno-zachodnich i nad samym polskim morzem.

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z wtorku na środę. Niewykluczone, że miejscami przy bezchmurnym niebie wartości będą niższe od ukazanych.

Wiatr w nocy będzie słaby z południowego-zachodu i południa.