12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 1/2 lutego 2021. Mniejszy mróz, miejscami marznące mgły oraz opady w Polsce

W nocy z poniedziałku na wtorek jedynie krańce wschodnie pozostaną pod wpływem słabego wyżu znad Rosji. Pozostały obszar Polski będzie w zasięgu rozległej i płytkiej zatoki niżowej. Nad zachodnią część kraju nasunie się front ciepły związany z niżem znad Niemiec. Najchłodniejsze powietrze zalegać ma na wschodzie, a nad pozostały obszar kraju napływać ma coraz cieplejsze powietrze z południowego-zachodu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.01.2021, 00 UTC

synoptyczna

Pierwsza część nocy przyniesie najwięcej chmur na południu i częściowo w centrum. Na wymienionym obszarze niewykluczone niewielkie opady śniegu. Następnie zachmurzenie będzie wzrastać na zachodzie do dużego i całkowitego, aż do wystąpienia opadów śniegu na zachodzie i północnym-zachodzie. Na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, zachodniej Wielkopolsce oraz Opolszczyźnie niewykluczone opady marznące powodujące gołoledź. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie w drugiej części nocy i nad ranem. Lokalnie możliwe marznące mgły osadzające szadź.

Prognoza zachmurzenia na noc z poniedziałku na wtorek oraz opadów atmosferycznych. Niewykluczone, że chmur nie będzie tak dużo w centrum i na wschodzie, jak to prognozuje większość modeli numerycznych, co skutkować może większym spadkom temperatury przy bezchmurnym niebie.

zima 1
zima 2
zima 3
zima 4

Nadchodząca noc nie będzie tak chłodna jak ubiegła. Najniższe wartości będą na Podlasiu i Suwalszczyźnie, Małopolsce oraz Ziemi Świętokrzyskiej od -14°C do -7°C. W centrum od -7°C do -3°C. Na wschodzie, południowym-wschodzie od -6°C do 0°C. Na zachodzie i północy od -5°C do 0°C. Najcieplej ma być na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.

Prognozowana temperatura powietrza na godziny poranne we wtorek według modelu ICON. Niewykluczone, że w obszarach rozpogodzeń wartości będą niższe od prognozowanych.

Wiatr w nocy z południa i południowego-wschodu. Na ogół słaby i umiarkowane. Najsilniejszy nad morzem do 40 km/ 50 km/h oraz w Sudetach do 60-70 km/h.

Wiatr