18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 1/2 stycznia 2021. Śnieg w Polsce, dużo chmur i mgły marznące

W nocy z piątku na sobotę Polska znajdzie się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Decydujący wpływ na pogodę będzie mieć niewielki niż, który znad Danii przesunie się nad Bałtyk. Z zachodu na wschód wędrować ma front okluzji. W drugiej części nocy od południowego-wschodu rozbudowywać powinien się przejściowy klin wyżu znad Rumunii. Pozostaniemy w przetransformowanej masie polarnomorskiej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.01.2021, 12 UTC

Noc z 1/2 stycznia 2021 przyniesie zachmurzenie duże i całkowite w wielu miejscach Polski. Największe szanse na rozpogodzenia będą w południowej części kraju. W pasie od woj. śląskiego przez woj. małopolskie i Ziemię Świętokrzyską prognozowane są mgły ograniczające widzialność do 100-200 metrów. Miejscami mogą być to mgły marznące osadzające szadź. Mgieł i silnych zamgleń nie można wykluczyć też w innych rejonach naszego kraju.

Na zachodzie, północnym-zachodzie prognozowane są przelotne opady śniegu o niewielkim natężeniu przesuwające się z biegiem godzin na wschód. Miejscami na drogach po opadach będzie ślisko. W drugiej części nocy słabe opady śniegu są prognozowane w centrum i na północnym-wschodzie oraz gdzieniegdzie wschodzie Polski.

Praktycznie w całym kraju wystąpią przymrozki. Termometry pokażą od -5°C do 2°C. Najcieplej ma być na Podkarpaciu do 1°C/2°C, nieco powyżej zera termometry mogą pokazać na krańcach północno-zachodnich.

Prognoza zachmurzenia, prawdopodobnego obszaru mgieł i opadów atmosferycznych.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków południowych. Silniejszy jedynie w górach i na obszarach podgórskich do 80 km/h. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć za sprawą rozbudowy przejściowego klina wyżowego.