Pogoda na noc 10-11 sierpnia. Uwaga na silne burze w nocy nad Polską

We wtorek przez kraj przemieszczała się aktywna zatoka niżowa wraz ze zbieżnością wiatru. W kraju panowały dobre warunki do rozwoju burz. W wielu regionach przeszły burze niosąc groźne zjawiska pogodowe. Pogoda na noc przyniesie nam kontynuację rozwoju burz. Najwięcej z nich wystąpi w nocy na wschodzie i północy kraju. Zjawiska lokalnie będą nadal bardzo groźne. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na noc z wtorku na środę. Na początek mapa baryczna Europy na noc 10-11 sierpnia (źródło).

Pogoda na noc. Mapa baryczna Europy

Dość ciepła noc w Polsce

Do kraju nie napływają gorące masy powietrza przynoszące upał i noce tropikalne. Jednak nadchodząca noc nie będzie chłodna, jak to już bywało w sierpniu tego roku. Najchłodniej będzie w nocy na północy kraju, gdzie słupki rtęci spadną w okolice 12-13 stopni. Im dalej na południe i wschód tym noc z wtorku na środę będzie cieplejsza. W centrum Polski temperatury to około 14-15 stopni powyżej zera. Najcieplej będzie na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie termometry pokazywać będą nad ranem nawet do 17 stopni Celsjusza. Oczywiście są to wartości na poranek. W pierwszej części nocy na skutek nagrzania powierzchni ziemi będzie o kilka stopni cieplej. W tym miejscu zapraszam do wpisu traktującego o możliwych nadchodzących upałach w Polsce. Sytuacja jest ciekawa i o ile się spełni, to czeka nas okres z bardzo wysokimi temperaturami w kraju.

Pogoda na noc

Pogoda na noc. Burzowa aura w Polsce

Po dość dynamicznym dniu w pogodzie, noc nie przyniesie nam całkowitego spokoju. Zatoka niżowa przemieści się na wschód. To właśnie we wschodnich i północno wschodnich regionach w nocy przejdą gwałtowne burze. Tutaj lokalnie zjawiska burzowe nadal mogą być silne. Warunki we wschodniej części kraju nadal będą korzystne do rozwoju nowych burz. Stąd duże prawdopodobieństwo, że liniowa struktura burzowa z centrum dotrze również na wschód. Wysoka niestabilność i dobra wilgotność na wszystkich poziomach troposfery spowodują, że burze nie będą tylko kontynuacją konwekcji z centrum kraju. Na wschodzie, zwłaszcza w pierwszej części nocy rozwijać będą się świeże komórki burzowe.

Swoją drogą, nam jako fotografom burz w to graj, gdyż „świeża” nie rozwinięta jeszcze bardzo konwekcja jest najbardziej fotogeniczna (ahh, te skłębienia Cumulunimbusa w pierwszej fazie rozwoju podświetlane przez wyładowania atmosferyczne). Pogoda na noc przynosić może burze również na zachodzie kraju. Te z kolei związane będą z frontem wtórnym, który nasunie się nad region. W drugiej części nocy zjawiska burzowe powinny powoli zanikać.

Burze w nocy nadal możliwe nad Polską

Powyżej mapa z ostrzeżeniami burzowymi na noc z wtorku na środę. Mapa została przygotowana przez synoptyków w IMGW. Zawsze świeże ostrzeżenia przed burzami znaleźć możecie w tym miejscu. Pogoda na noc przyniesie w Polsce porywy wiatru do 40 km/h. Oczywiście, w regionie przechodzenia burz wiać może silniej, nawet do 70-80 km/h. Ciśnienie atmosferyczne w nocy na wysokim poziomie. Barometry w Warszawie pokażą 1015 hPa.