Pogoda na noc 13/14 października 2021. Miejscami rozwinie się silna mgła w wilgotnym powietrzu, możliwe przymrozki, natomiast w Tatrach opady śniegu.
Od kilku dni w południowej i zachodniej Europie utrzymuje się obszar lekko podwyższonego ciśnienia. Jednak nad Skandynawią, Bałtykiem i północą Europy aurę kształtować ma niż, który dziś lokował w rejonie Morza Norweskiego. W najbliższych dniach układ niżowy będzie przemieszczał się Skandynawię, znacznie się pogłębi w piątek piątek w rejonie Zatoki Botnickiego, gdzie ciśnienie w centrum wiru niżowego spadnie do 981 hPa. Niż ten jednak nie zejdzie w niższe szerokości geograficzne. Aczkolwiek jego zatoka sięgnie dalej na południe południe i nasunie się nad Bałtyk i północną część kraju. Jednak już na początku przyszłego tygodnia pogodę kształtować będzie kolejny niż, który znad Atlantyku przesunie się na wschód. Dlatego do zachodniej, południowej i centralnej części Europy szerokim strumieniem napłynie cieplejsza masa, nawet o cechach zwrotnikowych.
Pogoda na noc. Zatoka w polu geopotencjału wpływa na aurę
Od kilku dni jednak w naszej części Europy dominuje głęboka zatoka w polu geopotencjału. Jednak w polu przyziemnym rozwija się wyż. W dalszym ciągu dociera jednak do nas chłodniejsza masa powietrza z północnego-zachodu i zachodu o cechach polarno morskich. Już w czwartek przez naszą część Europy przejdzie front ciepły niżu skandynawskiego. Niewielkie opady deszczu przesuną się z zachodu na wschód w ciągu dnia i następnej nocy. Natomiast już w piątek front chłodny przesuwać ma się po Pomorzu, przynosząc opady, a niewykluczone, że znów pojawią się lokalne, październikowe burze. W związku z przechodzeniem frontu, wzrostu gradientu barycznego zaobserwowany będzie wzrost wiatru do 18-20 m/s głownie samym Wybrzeżu.
Pogoda będzie typowa dla października, przynosząc sporo chmur, jak i też niewielkich opadów i umiarkowanego lub silnego wiatru. Warunki zatem będą typowo jesienne. W ciągu dnia termometry pokażą wartości bez przymrozków w nocy znacznie, maksymalnie w ciągu dnia będzie 10-14°C, a nocami od 6-12 stopni. Przymrozki, jeśli się zdarzą, to tylko w górach i na obszarach podgórskich i górskich, a na nizinach będą one znacznie rzadsze. Chociaż w rozpogodzeniach i długiej październikowej nocy nie można ich całkowicie wykluczyć.
Opisywana zatoka w polu geopotencjału i wyż nad Europą Zachodnią są bardzo dobrze widoczne na mapach górnych poziomów
We wtorek na przeważającym obszarze Polski obserwowano zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie wystąpiły przelotne, konwekcyjne opady deszczu. Jedynie wysoko obszarach górskich deszczu ze śniegiem i śniegu. W Tatrach mógł wystąpić przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały maksymalnie 8°C do 12°C, nieco chłodniej na Podhalu około 4°C. Wiatr był przeważnie słaby i umiarkowany. Tylko na Wybrzeżu i południu kraju okresami porywisty, z kierunków zachodnich. Szczególnie wysoko w górach w porywach do 65 km/h, który mógł powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Pogoda na noc. Niska temperatura, przymrozki, a w szczytowych partiach Tatr opady śniegu
Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie będzie przeważnie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju oraz nad ranem na zachodzie, słabe opady deszczu. Jedynie na obszarach górskich deszczu ze śniegiem i śniegu. Niewykluczone, że w szczytowych partiach Tatr wystąpi przyrost pokrywy śnieżnej o kolejne 5 cm. Gdzieniegdzie w wilgotnym powietrzu powstanie mgła, lokalnie marznąca, ograniczająca widzialność do 100-200 m. Na termometrach w najchłodniejszym momencie nocy będzie od 0°C do 3°C, punktowo przygruntowe przymrozki do -5°C. Wyższe wartości jedynie na Wybrzeżu i krańcach zachodnich od 5°C do 6°C. Niższe wartości lokalnie na Kaszubach i Podhalu około -2°C. Wiatr przeważnie słaby, z kierunków zachodnich, jedynie miejscami na Wybrzeżu z południa.
Prognozowana minimalna temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na obszarze Polski według szwajcarskiego modelu numerycznego w godzinach porannych w czwartek
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC