W nocy ze środy na czwartek Polska znajdzie się pod wpływem nurkującego z północy na południe, odciętego układu niżowego „DIMITROS”. Będziemy w strefie frontu okluzji i w masie arktycznej, morskiej napływającej z północnego-zachodu. W nocy od północnego-wschodu zacznie napływać powietrze coraz chłodniejsze powietrze znad Rosji. Niż będzie się wypełniał w chłodniejszym powietrzu i przemieszczał na południe, południowy-wschód.
Sytuacja synoptyczna na dzień 14,01.2021, 00 UTC
Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie będzie duże i całkowite z niewielkimi przejaśnieniami. Prognozowane są w całym kraju opady śniegu. Szczególnie intensywne w południowej i zachodnie części kraju, gdzie spodziewane są obfite opady białego puchu w obrębie frontu okluzji. W woj. śląskim prognozuje się do 12cm śniegu, w Tatrach i Beskidach do 25cm a w Sudetach do 30cm. Dodatkowo w Sudetach możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Niewykluczone burze śnieżne na zachodzie.
Ponadto prognozowane jest oblodzenie dróg i chodników, dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność w wielu miejscach Polski.
Prognozowane zachmurzenie, rodzaj i miejsce wystąpienia opadów zimowych w nocy ze środy na czwartek dla Polski.
Podczas nadchodzącej nocy najniższa temperatura na północnym-wschodzie, gdzie termometry w najchłodniejszym momencie pokażą -6°C/-5°C. Nieco cieplej w centrum i na wschodzie do -5°C/-4°C. Na południu i południowym-zachodzie poza obszarami górskimi od -6°C do -1°C. Najcieplej w woj. dolnośląskim. Niska temperatura również na Pomorzu Środkowym i Wschodnim, jak i też Zachodnim, gdzie termometry pokażą od -5°C do 0°C. Najcieplej nad samym morzem 1°C/2°C. Chłodniej jedynie w górach i na obszarach podgórskich, gdzie możliwe są spadki temperatury poniżej -10°C.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków. Silniejszy jedynie na zachodzie i południu. Z niewielką siłą wiać ma na wschodzie. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w Sudetach i Przedgórzu Sudeckim do 90 km/h – 100 km/h. Wiatr może miejscami powodować zamiecie i zawieje śnieżne.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC