Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 17/18 grudnia 2020. Dużo chmur, deszcz i deszcz ze śniegiemW nocy z czwartku na piątek Polska znajduje w zasięgu rozległego wału wyżowego rozciągającego się od Azorów aż po Rosję. Jednak pod wieczór nasunie się front okluzji z opadami deszczu, które będą przemieszczać się z zachodu na wschód, południowy-wschód. Związany z płytkim niżem znad Skandynawii.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.12.2020, 00 UTC

Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Początkowo zachmurzenie małe na zachodzie i południu. Jednak wraz z nasunięciem się frontu okluzji zachmurzenie wzrośnie do dużego i całkowitego. Najdłużej pogodna aura panować ma na południu oraz gdzieniegdzie w centrum. Rozwinąć mogą się jednak w tej części kraju mgły, które punktowo mogą być marznące. Szczególnie w Małopolsce oraz na Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie temperatura obniżyć się poniżej zera.

Prognoza zachmurzenia, jak i też prawdopodobnego obszaru wystąpienia mgieł i opadów deszczu na froncie okluzji. Strefa opadów ma przemieszczać się z zachodu na wschód Polski. Mgły wystąpią na południu, centrum i wschodzie. Na Suwalszczyźnie w piątek rano przejściowo możliwe opady mieszane, czyli deszczu ze śniegiem.

Wystąpi wyraźny podział na cieplejszy zachód i północ kraju oraz chłodniejsze centrum, wschód i południe kraju. Największe spadki temperatury, nawet poniżej zera są prognozowane na południu w godzinach porannych. Prognoza modelu ICON oraz SWISS-HD z prognozowanymi temperaturami.

Wiatr w nocy słaby z południa i południowego-zachodu. Porywy wiatru maksymalnie do 15-20 km/h. Jednak nieco silniej powieje nad polskim morzem do 40-50 km/h.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz