Pogoda na noc z wtorku na środę. Będzie mróz dwucyfrowy w Polsce. Wystąpią opady marznące i mgły na zachodzie Polski. Gdzieniegdzie przelotne opady śniegu.
Pogoda. Znaczna zmiana sytuacji pogodowej
W poniedziałek przez Polskę przechodził front chłodny o charakterze katafrontu. Tuż za frontem spływało znacznie chłodniejsze, szczególnie do wyższych poziomów izobarycznych powietrze arktyczno-morskie. Wędrówka frontu przez Polskę od północy do południa kraju trwało tylko 7 godzin. Dostrzec można było to analizują zobrazowania satelitarne. Pojawiły się groźne burze w formie liniowego układu konwekcyjnego.
Tuż po przejściu frontu zaczęło wzrastać ciśnienie i utworzył się wyż z uwagi na osiadanie chłodniejszego powietrza. Poprawa pogody jest tylko chwilowa. Już w najbliższych kilkudziesięciu godzinach wzrośnie dynamika w pogodzie z uwagi na nasunięcie się kolejnej zatoki niżowej i przemieszczanie się frontu chłodnego, za którym spłynie masa powietrza arktycznego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.
Anomalia w polu ciśnienia dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na 19.01.2022 r. 00Z
Pogoda. Wtorek pod wpływem wyżu
We wtorek na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie, głównie na południu i wschodzie słabe opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od -1°C do 3°C, nad morzem do 4°C; w rejonach podgórskich Karpat około -4°C. Gradient ciśnienia zmniejszył się, dlatego też wiatr nie stanowił dziś większego zagrożenia. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, we wschodniej połowie kraju i na południu okresami dość silny i w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni. Porywy wiatru w Karpatach do 70 km/h, w szczytowych partiach Sudetów do 65 km/h. W górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
Pogoda na noc. Przyniesie dwucyfrowy mróz w Karpatach
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu z rozpogodzeniami. Lokalnie słabe opady śniegu. Głównie w północnej połowie kraju i na zachodzie okresami zachmurzenie całkowite i opady mżawki, także marznącej i powodującej gołoledź. Szczególnie północy i zachodzie lokalne mgły marznące ograniczające widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy termometry na wschodzie i południu od -5°C do -2°C; na pozostałym obszarze kraju -1°C do 2°C; w rejonach podgórskich Karpat od -10°C do -7°C, ale lokalnie spadek temperatury do -13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, na wybrzeżu także dość silny i w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich.
Prognozowana minimalna temperatura według ICON nad ranem, 19 stycznia 2022 r. 05Z
Wyliczana temperatura według GEM nad ranem w środę
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC