Pogoda na noc 2/3 grudnia 2020. Mróz znów uderzy. Nawet -18°C w Polsce

W nocy ze środy na czwartek Polska znajdzie się pod wpływem silnego wyżu znad Rosji. Ze wschodu i południowego-wschodu docierać będzie chłodna masa powietrza pochodzenia polarno-kontynentalnego. Już w drugiej części nocy nad krańce południowo-zachodnie nasuną się chmury związane z niżem znad Korsyki. Natomiast nad ranem zaznaczy się na zachodzie zatoka atlantyckiego niżu wraz z frontem ciepłym.

Sytuacja synoptyczna na noc 3.12.2020, 00 UTC

Nadchodząca noc przyniesie najwięcej pogodnego nieba na zachodzie, częściowo na południu i północy. Najwięcej chmur warstwowych stratus może być na wschodzie oraz w centrum kraju. Nie można wykluczyć z nich przelotnych opadów śniegu o niskim natężeniu.

Najniższa temperatura panować będzie w obszarach rozpogodzeń. Zwłaszcza na krańcach południowych. W kotlinach górskich oraz w zastoiskach zimna prawdopodobne spadki temperatury do -18°C, a przy gruncie może kilka stopni chłodniej.

Prognozy numeryczne zgodnie wskazują, że obszar przymrozków w nocy ze środy na czwartek obejmą przeważający obszar Polski. Przeważnie termometry pokażą od -7°C do -4°C.

Modele prognozują, że w drugiej części nocy nad południową część kraju nasuwać będzie się zachmurzenie związane z niżem znad Korsyki i Toskanii. W Sudetach możliwe przelotne opady śniegu, nie można ich wykluczyć również w szczytowych partiach polskich Tatr. Na krańcach południowo-zachodnich możliwe opady mieszane, jak i też marznącego deszczu w godzinach porannych w czwartek.

Na południu możliwe są największe spadki temperatury w Polsce. W całym kraju nadchodząca noc przyniesie ujemne temperatury. Poniżej prognozy modeli ECMWF i GEM na godziny poranne w czwartek.

Podczas nadchodzącej nocy wzrastać będzie w naszej części Europy gradient baryczny i zwiększy się prędkość wiatru głównie na Pomorzu, Pojezierzach Iławskim, Chełmińskim i Dobrzyńskim oraz nad Warmią. Silniej powieje również w górach. Nad ranem kierunek wiatru zacznie zmieniać się na południowy. W Sudetach porywy do 70-80km/h.

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC