Pogoda na noc z wtorku na środę. Będą opady zimowe w Tatrach, opady deszczu na nizinach. Przymrozek prognozowany jest w kotlinach karpackich.
Pogoda na noc. Zmiana w pogodzie nadeszła wraz z początkiem listopada
Należy wspomnieć, że stabilna wyżowa pogoda z ubiegłego tygodnia, ustępuje miejsca dynamicznym niżom oraz frontom atmosferycznym. Szczególnie spora zmienność w pogodzie będzie panować w okresie od wtorku do piątku.
Pierwszy dzień listopada przyniósł korzystne warunki pogodowe na obszarze Polski. Pogorszenie pogody wystąpiło tylko na krańcach zachodnich. We wtorek obserwowana była wyraźna zmiana pogody. Pogodę zaczął psuć wkraczający od zachodu front chłodny z tendencją do tworzenia się na nim zafalowań. Na froncie doszło do wystąpienia zaburzenia falowego i rozwoju płytkiego ośrodka niżowego wędrującego zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze. W ciągu dnia strefa frontu i opadów przesuwała się dalej na północny-wschód, obejmując swoim zasięgiem do późnego wieczora i nocą obszar całego kraju.
Antycyklon znad Federacji Rosyjskiej, jaki przez klika dni, do poniedziałku powodował występowanie słonecznej i ciepłej aury, we wtorek wycofuje się szybko na wschód z powodu nasuwania się rozległej zatoki atlantyckiego niżu lokującego się w rejonie Morza Norweskiego. Tuż za frontem zaczyna się adwekcja nieco chłodniejszego powietrza polarno morskiego. Temperatura już dziś była zauważalnie niższa z powodu utrzymywania się zachmurzenia frontowego i opadów w wielu regionach Polski.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 2.11.2021, 18 UTC
W środkowych warstwach troposfery zmiany w polu ciśnienia i geopotencjału nie są tak szybkie. W dalszym ciągu utrzymuje się południkowo wysunięta górna zatoka w polu geopotencjału. Stopniowo przesuwa się na wschód. Po jej wschodniej stronie dociera do naszej części Europy dość ciepła jak na początek listopada masa powietrza z zachodu i południowego-zachodu.
Rozległa zatoka w polu geopotencjału widoczna na mapach górnych. Prognoza na 3.11.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.
W środę czeka nas krótkotrwała pogody, są szanse na przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Jednak już w czwartek przez naszą część Europy będzie przemieszczać się układ niżowy z układem frontów atmosferycznych. Po swojej wschodniej stronie zaciągnie w ciepłym wycinku przejściowo cieplejszą masę powietrza z południa Starego Kontynentu.
Pogoda na noc. Śnieg w Tatrach, gęsta mgła możliwa na zachodzie
We wtorek w drugiej części dnia na znacznym obszarze Polski obserwowano zachmurzenie duże i opady deszczu przemieszczające się stopniowo z zachodu i południa do centrum, miejscami były o natężeniu umiarkowanym. Akumulacja opadów w pasie od Pomorza po Śląsk i Małopolskę mogła sięgnąć według danych z radarów meteorologicznych do 5-15 mm. Jedynie w szczytowych partiach gór opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej mógł sięgnąć około 5 cm, natomiast wysoko w Tatrach do 10 cm.
Najdłużej pogodna aura utrzymała się na wschodzie, ale również i tu w drugiej części dnia zachmurzenie wzrosło. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 5°C, 7°C na wschodzie i 8°C miejscami na północy do 13°C na wschodzie; w obszarach podgórskich od 6°C do 8°C. Różnica ciśnienia nie była duża, zatem wiatr na wschodzie był słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty. Jedynie nad morzem okresami dość silny, południowo-wschodni, na pozostałym obszarze słaby, zmienny zmieniający się zachodni. Tylko w Tatrach porywy wiatru do 65 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
Noc z wtorku na środę przyniesie szczególnie na zachodzie zachmurzenie na ogół umiarkowane, okresami tylko duże. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opady deszczu. Modele pogodowe prognozują akumulacje opadów na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpaciu wyliczana suma opadów miejscami około 10 mm. Tylko wysoko w Tatrach opady śniegu. Gdzieniegdzie na zachodzie i północy możliwe są gęste mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od 1°C na Podhalu i 3°C na zachodzie do 8°C, gdzieniegdzie w centrum i 9°C nad morzem. Niższe wartości tylko w kotlinach karpackich, około -1°C. W dalszym ciągu z uwagi na niewielki różnice ciśnienia wiatr będzie słaby i umiarkowany. Szczególnie nad morzem okresami dość silny, z kierunków południowych. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, w Tatrach do 65 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 3.11.2021, 05Z według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC