Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 22/23 sierpnia 2022. Burze i silne opady, lokalnie zalania, a nawet powodzie błyskawiczne w Polsce

burze polska

Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Występować będą silne opady i lokalne burze. Spodziewane miejscami zalania, a nawet powodzie błyskawiczne w południowej części kraju.

Płynie do znacznej części Polski wilgotne i chwiejne powietrze ze wschodu, południowego-wschodu

Postępują stopniowe zmiany w polu ciśnienia polegające na wzmacnianie się antycyklonu rosyjskiego i sięganie przez ten układ klinem znad Skandynawii aż nad Niemcy. Dlatego zamyka to obszar zatoki, w której leży opisywany od kilku dni przez nas front stacjonarny. Pozostanie on dlatego w naszej części Europy, ulegając frontolizie. Dlatego też w takiej sytuacji na zachodzie kraju i nad Niemcami spływać będzie z północy nieco chłodniejsze powietrze. Jednak po wschodniej stronie frontu znad Morza Czarnego, Mołdawii i Rumuni postępować będzie adwekcja ciepłego powietrza o sporym zasobie wilgoci i chwiejności termodynamicznej. Pogoda jest najbardziej dynamiczna na południu i wschodzie.

Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 23.08.2022, 00 UTC dla Polski

front odsuwa się na zachód
Front odsuwający się na zachód

Dlatego też wyższa temperatura to duże parowanie, większy zasób wilgoci we wznoszących się porcjach powietrza tworzących chmurę a w wyniku silniejsze opady i aktywniejsze burze przy napływie chwiejnej i gorącej masy ze wschodu, południowego-wschodu.

Intensywne opady, lokalne burze w Polsce

Modele wskazują, że w nocy z poniedziałku na wtorek strefy konwekcji powoli będą się przemieszczać na zachód i przeważnie zanikać. Lokalnie, zwłaszcza na krańcach południowych i częściowo wschodnich, burze mogą się utrzymywać nieco dłużej, nawet do drugiej połowy nocy. Podstawowym zagrożeniem pozostaną opady deszczu do 10-15 mm, punktowo do 50-70 mm. Zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru nie jest duże z uwagi na wilgotny pionowy profil troposfery.

Pogoda. Prognoza burzowa na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda na noc 22/23 sierpnia 2022. Burze i silne opady, lokalnie zalania, a nawet powodzie błyskawiczne w Polsce
Pogoda dynamiczna i burzowa w nocy

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko na wschodzie miejscami małe i umiarkowane. Największa dynamika w pogodzie. W południowej, wschodniej i częściowo centralnej części Polski lokalne burze. Spodziewana wysokość opadów od 15 mm do 20 mm, gdzieniegdzie w górach od 25 mm do 70 mm. Na południu kraju lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów z uwagi na dużą wilgotność powietrza. Temperatura minimalna od 14°C do 19°C. Wiatr słaby, na Pomorzu i wybrzeżu umiarkowany, północny i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Bieżące położenie opadów i burz online.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 23.08.2022, 03Z według modelu ICON

intensywne opady w Polsce
Wysoka temperatura i duża wilgotność utrudnią wypoczynek

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz