Pogoda na noc 29/30 listopada 2020. Ujemna temperatura w wielu miejscach, lokalnie śnieg w Polsce i oblodzenie

W nocy z niedzieli na poniedziałek Polska wschodnia, centralna i południowa znajdzie się jeszcze pod wpływem niżu górnego, którego centrum znajdzie się nad Białorusią. Pozostały obszar kraju będzie w zasięgu wyżu z ośrodkami nad Niemcami i Austrią. Kierunek napływu mas powietrza ulegać ma stopniowo zmianie na poszczególnych wysokościach izobarycznych z północnego i północno-wschodniego na zachodni i północno-zachodni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.11.2020, 00 UTC

Widoczny niż górny w środkowej troposferze na wschód od Polski, który przyniósł powiew zimy na nizinach w ostatni weekend listopada na wschodzie, centrum i południu kraju. Prognostyczne mapy ciśnienia pokazują, że niż nie opuszcza całkowicie naszego obszaru. Przemieszcza się na północ, cyklonalnym ruchem, zgodnie z cyrkulacją w środkowej troposferze, zaniknie dopiero jutro, wschodząc w system cyrkulacyjny niżu znad Atlantyku.

Nadchodząca noc przyniesie w Polsce zachmurzenie duże i całkowite. Niewykluczone są miejscami większe przejaśnienia. Lokalnie możliwe przelotne opady śniegu. Najbardziej prawdopodobne są na wschodzie, północnym-wschodzie i południu kraju. W zachodniej połowie kraju oraz na północy możliwe są przelotne opady deszczu, a gdzieniegdzie także opady mieszane i krupy śnieżnej. Niektóre modele sugerują rozwój mgieł na północy i zachodzie RP. Lokalnie po dziennych i wieczornych opadach oblodzenie dróg i chodników, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność.

Prognoza zachmurzenia, zasięgu i typu opadów w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Termometry pokażą od -14°C w polskich górach, znacznie cieplej będzie w centrum na wschodzie i południowym-wschodzie od -6°C do -2°C. Na zachodzie i północy od 0°C do 4°C. W północnej części kraju, a zwłaszcza nad samym morzem 6°C.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części nocy i nad ranem w poniedziałek.

Niewielka różnica ciśnienia w naszej części Europy przyczyni się do wystąpienia słabego wiatru. Najmocniej powieje nad polskim morzem z sektora zachodniego i północno-zachodniego. W szczytowych partiach polskich gór będzie to wiatr porywisty.

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC