18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 30/31 grudnia 2020. Pofalowany front, gęste marznące mgły i opady w Polsce

W nocy ze środy na czwartek Polska pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z wypełniającym się niżem znad Jutlandii. Przez nasz kraj przebiegać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż, którego przemieszczać ma się niewielka fala frontowa z centrum nad Ukrainą.

Najniższa temperatura wystąpi na południowym-zachodzie, zachodzie, jak i też miejscami w centrum oraz na północy, gdzie oscylować ma w przedziale od -3°C do 2°C. Najcieplej będzie na krańcach północno-zachodnich. Najwyższe wartości na termometrach są prognozowane na wschodzie i południowym-wschodzie od 1°C do 3°C.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.12.2020, 00 UTC

Noc 30/31 grudnia 2020 przyniesie najwięcej chmur w centrum, częściowo na zachodzie, wschodzie i południu. W pierwszej części nocy opady występować mają głównie na Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej oraz Mazowszu, woj. świętokrzyskim oraz w woj. lubelskim. Oprócz tego popada na na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Na północnym-wschodzie może być to miejscami deszcz ze śniegiem. Oprócz tego opady deszczu ze śniegiem i śniegu wystąpią w Beskidzie Śląskim oraz w Tatrach i Bieszczadach.

W drugiej części nocy opady atmosferyczne wystąpią na krańcach południowych Małopolski oraz na południowym-wschodzie i wschodzie. Niewykluczone, że będzie to na obszarach podgórskich i górskich śnieg z deszczem i śnieg. Podobnie może być na Suwalszczyźnie i w Karkonoszach.

Największe szanse na rozpogodzenia będą w Wielkopolsce, jak i też w woj. dolnośląskim oraz na Opolszczyźnie. Nad ranem przelotne opady deszczu mogą nasunąć się nad Ziemię Lubuską i Pomorze Zachodnie, Pomorze Środkowe oraz Kujawy. Gdzieniegdzie przy ujemnej temperaturze przyjmą formę marznącą.

Modele sugerują możliwość rozwoju mgieł. Zwłaszcza na zachodzie, jak i też jak i też północy Polski w pierwszej części nocy. Niewykluczone są też na północnym-wschodzie oraz w centrum, jak i też na obszarach podgórskich i górskich. Przy ujemnej temperaturze mogą powodować oblodzenie dróg i chodników.

Prognoza zachmurzenia, mgieł i opadów atmosferycznych na noc 30/31 grudnia 2020 dla Polski.

Wiatr będzie słaby, okresowo umiarkowany z zachodu i południowego-zachodu. Na skutek mniejszego gradientu ciśnienia nie powinien on stanowić istotnego zagrożenia.