20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 4/5 grudnia 2021. Opady śniegu, mróz, oblodzenie i opady marznące w Polsce

zima w polsce

Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Będą opady śniegu, mróz, oblodzenie, jak i też opady marznące.

Pod koniec mijającego tygodnia w północnej części Europy obserwujemy dominacje wyżu skandynawskiego. Osiągał on ciśnienie powyżej 1030 hPa i w kolejnych odsłonach modeli numerycznych, stacjonując tym samym miejscu, co najwyżej wypuszczając ku południu otaczające go kliny wyżowe. Co ważne od zachodu nasuwa się jeszcze jeden niż z napływu północno-zachodniego, przechodzi dzisiaj przez Szkocje nad Benelux. W niedzielne południe będzie tam lokował się z ciśnieniem 998 hPa, ale już z tendencją do wypełniania się chłodnym powietrzem. Dalszy ruch tego wypełniającego się układu przez Niemcy nad Dolną Austrię, Węgry i dalej nad na Bałkany.

Pogoda. Front zokludowany nad Polską

Prognoza ciśnienia na 5.12.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych

Pogoda na noc 4/5 grudnia 2021. Opady śniegu, mróz, oblodzenie i opady marznące w Polsce

Noc będzie zimna w Polsce. Zwłaszcza na północnym-wschodzie

Po przejściu dzisiejszego frontu zokludowanego zacznie zmieniać się też kierunek napływu powietrza w najniższej warstwie, czyli odczuwalnego przez nas wiatru. W sobotę był to przeważnie w większości kraju lekki wiatr z południa. Aczkolwiek od godzin wieczornych, wraz z wkraczaniem opadów na froncie okluzji zmieniać się będzie napływ przy podłożu na wschodni, najpierw na północy kraju, potem i w całym obszarze. Ponadto opady atmosferyczne przemieszczać się będą na północnym-wschód.

Co ważne temperatura w wyżu będzie na ogół poniżej zera, w kraju lekko poniżej. Zarówno w nocy jak i w ciągu dnia. Są to szczególnie groźne warunki dla kierowców, którzy powinni dostosować prędkość oraz styl jazdy do warunków na drogach. W niedzielę opady mokrego opadów śniegu czy śniegu z deszczem. Zatem to już zimowe warunki na drogach czy też w parkach i lasach.

W drugiej części dzisiejszego dnia oraz wieczorem obserwowane jest zachmurzenie duże, natomiast na południowym wschodzie z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie słabe opady śniegu, na wybrzeżu i południowym zachodzie również deszczu ze śniegiem. Opady zimowe nie powinny wystąpić jedynie na południowym wschodzie. Punktowo na na północy mgła, ograniczająca widzialność do 500 m. Po południu i wieczorem w sobotę termometry na wysokości 2 m.n.p.g pokażą od -1°C miejscami na północy do 3°C na południowym zachodzie oraz na Półwyspie Helskim; w obszarach podgórskich Karpat od -5°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni. Na szczytach Tatr porywy wiatru do 80 km/h, w Sudetach do 75 km/h, powodujące miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda. Zimowe warunki w wielu regionach

Noc z soboty na niedzielę przyniesie w wielu regionach zachmurzenie duże, na wschodzie z większymi przejaśnieniami. Niewykluczone są opady śniegu, natomiast na wybrzeżu deszczu ze śniegiem, a na południowym zachodzie opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Okresami w kotlinach sudeckich możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. Prognozowany przez modele przyrost pokrywy śnieżnej na zachodzie Górnego Śląska do około 8 cm. Głównie na północy lokalnie silne zamglenia. W najchłodniejszej części nocy będzie od -6°C na północnym wschodzie, około -2°C w centrum, do 0°C na zachodzie i 1°C lokalnie nad morzem; w obszarach podgórskich Karpat od -7°C do -4°C. Wiatr na ogół słaby, południowo-wschodni i wschodni, jedynie początkowo na wschodzie, południowy.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem 5 grudnia 2021 według ICON. Lokalnie wartości będą niższe od prognozowanych. Szczególnie w obszarze większych przejaśnień i rozpogodzeń.

Pogoda na noc 4/5 grudnia 2021.

POŁOŻENIE OPADÓW