18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 5/6 grudnia 2020 w Polsce. Nawet 10 stopni, wiatr 160 km/h na południowym-zachodzie

W nocy z soboty na niedzielę Polska znajdzie się pomiędzy górną zatoką niżową przebiegającą nad Europą Zachodnia z północy na południe kontynentu a wyżem znad Rosji. Z kierunków południowych napływa bardzo ciepła masa polarno-morska (PPmc) do naszej części Europy. Utrzyma się duża różnica ciśnienia pomiędzy zachodem a wschodem kontynentu, dlatego czeka nas wietrzna noc.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.12.2020, 00 UTC

Najprawdopodobniej noc minie pod znakiem wzrastającego zachmurzenia piętra niskiego we wschodniej połowie kraju. Modele numeryczne sugerowały, że nasunie się ono już w sobotę nad ranem. Na południu, w centrum oraz na północy i zachodzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże chmurami piętra średniego i wysokiego. Opady atmosferyczne nie są prognozowane w całym kraju.

Prognoza zachmurzenia na noc z soboty na niedzielę. Należy jednak podkreślić, że stan faktyczny podczas nadchodzącej nocy może być inny niż pokazany na mapie.

Wystąpi podział na chłodniejszy wschód kraju i cieplejszą zachodnią i południowo-zachodnią część kraju. We wschodniej części kraju zaznaczać zacznie się stopniowo napływ powietrza kontynentalnego ze wschodu i południowego-wschodu. Najwyższe wartości pokażą termometry na południowym-zachodzie, częściowo zachodzie.

W całym kraju odczuwalny będzie wiatr z sektora południowego i południowo-wschodniego. W polskich górach halny. Szczególnie silny w Sudetach, gdzie np. na Śnieżce porywy przekroczą 150-160 km/h.