Pogoda na noc 6/7 maja 2021. Zanikające szybko burze adwekcyjne, wystąpią przymrozki i opady w Polsce

Pogoda. Podczas nadchodzącej nocy nasza część Europy będzie początkowo pomiędzy niżem znad Finlandii a wyżem z rejonu Morza Czarnego. Jednak w drugiej połowie nocy znad Niemiec nad południowo-zachodnią Polskę wkroczy płytki niż „GREGORY” z układem frontów atmosferycznych. Przeważnie z zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie, jedynie nad południową Polskę napłynie przejściowo nieco cieplejsza masa powietrza.

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 7.05.2021, 00 UTC

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia

Najbliższa noc nie przyniesie w Polsce warunków do rozwoju burz. Masa napływająca do naszej części Europy będzie stabilna. Sytuacji nie zmieni nawet wkroczenie niżu „GREGORY”, nie spowoduje jej znacznego uchwiejnienia (LI około 2°C). Co więcej w pierwszej połowie nocy w wielu miejscach kraju pojawi się inwersja w warstwie przyziemnej, skutecznie hamująca ruchy pionowe powietrza. Nasuwający się niż przyniesie jedynie opady deszczu, głównie w południowej połowie Polski.

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Lokalnie opady deszczu, szczególnie na południowym zachodzie, południu i centrum oraz wschodzie. W Sudetach śnieg.

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia na godzinę 23 czasu lokalnego

Opady w Polsce

Wyliczane ciśnienie, opady i zachmurzenie w drugiej części nocy

Deszcze w kraju

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia bliżej godzin porannych

Opady w Polsce

Termometry pokażą przeważnie od 0°C do 3°C na północy, od 4°C do 7°C na pozostałym obszarze. Na północy miejscami przymrozki do -1°C. Wartości mogą okazać się niższe od prognozowanych przez model numeryczny.

Pogoda. Temperatura minimalna w Polsce

Wiatr przeważnie słaby, nad morzem i wysoko w górach umiarkowany i porywisty. W szczytowych partiach polskich gór powieje powyżej 80-100 km/h.

Wiatr w Polsce

Źródło grafik: www.tropicaltidbits.com/, meteomodel.pl, wxcharts.com, ventusky.com