W nocy z czwartku na piątek Polska znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niżowej. Różnica ciśnienia będzie niewielka, a znad północnej Polski nad Bałtyk przemieszczać ma się niewielki ośrodek niżowy, który powstał kilka dni temu nad północną Afryką i przez Bałkany dotarł do kraju. Pozostaniemy w strefie frontu okluzji, dlatego nie zabraknie opadów atmosferycznych, które największe mają być na północy.
Sytuacja synoptyczna na dzień 8.01.2021, 00 UTC
Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Jedynie na południu możliwe są przejaśnienia, a nawet krótkotrwałe rozpogodzenia. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem wystąpią na południu, częściowo w centrum oraz na wschodzie, północy i zachodzie. W drugiej części nocy opady przesuną się nad północną część kraju i będą związane z frontem okluzji.
Prognoza zachmurzenia, obszaru i rodzaju opadów atmosferycznych. Widać, że z biegiem godzin opady będą zanikać i powinny ograniczyć się głównie do centrum i północy kraju oraz częściowo wschodu.
Nadchodząca noc już w całym kraju bez wyjątku przyniesie mróz. W najchłodniejszym momencie nocy temperatura wyniesie przeważnie od -5°C do -1°C. Chłodniej na obszarach podgórskich i górskich, gdzie może być od -12°C do -7°C. Po dziennych i wieczornych opadach może dojść do oblodzenia dróg i chodników.
Prognozowana temperatura powietrza bliżej godzin porannych w piątek na obszarze Polski.
Wiatr ze względu na niewielką różnicę ciśnienia będzie słaby. Jedynie w górach i na obszarach podgórskich porywy do 60 km/h. Najsilniejsze porywy są prognozowane w Sudetach oraz na Przedgórzu Sudeckim, jak i też na Podhalu, i Tatrach. Wiać ma z południa i południowego-zachodu.
Położenie opadów tutaj.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC