W nocy Polska pozostanie w zasięgu rozległej zatoki chłodu obecnej w środkowej troposferze. W polu przyziemnym coraz większy wpływ na pogodę będzie miał rozbudowujący się wał wyżowy znad Atlantyku. Z północnego-wschodu na południe schodzić będzie front okluzji związany z niżem znad Rosji. Pozostaniemy w stosunkowo chłodnej masie polarno-morskiej.
Topografia baryczna dla wysokości izobarycznej 500 hPa na noc z soboty na niedzielę. Widoczny obszar obniżonego geopotencjału, jak i też rozległa zatoka chłodu, która rozciąga się z północnego-wschodu na południowy-zachód. Front polarny został przesunięty daleko na południe i to głównie na nim formują się zaburzenia falowe, które urastają do postaci mezoskalowych niżów.
Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Jedynie na południu możliwe są przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. W całym kraju należy spodziewać się opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, a na krańcach północnych również deszczu. Szczególnie intensywne opady białego puchu są prognozowane na północy, północnym-wschodzie oraz w centrum. Miejscami akumulacja opadów do 1-3 cm. Z biegiem nocy strefa opadów ma przesuwać się na południe. Prawdopodobnie stopniowo, tracąc na intensywności. Lokalnie rozwiną się mgły, które nie powinny być intensywne, ale gdzieniegdzie marznące i osadzające szadź. Szczególnie na północy. W wielu miejscach możliwe oblodzenie dróg i chodników, dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.
Prognoza zachmurzenia, rodzaju oraz obszaru wystąpienia opadów atmosferycznych na noc z soboty na niedzielę oraz na godziny poranne.
Temperatura poza obszarami górskimi wyniesie od -5°C do 2°C. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie oraz Warmii i Mazurach, jak i też na północnym Mazowszu oraz częściowo Kujawach. Najcieplej natomiast nad samym morzem, gdzie termometry pokażą od 0°C do 2°C. Niska temperatura również na obszarach podgórskich i górskich od -16°C do -7°C.
Prognozowane wartości temperatury minimalnej w godzinach porannych w niedzielę.
Wiatr w całym kraju będzie słaby przeważnie z zachodu i południowego-zachodu.
POŁOŻENIE OPADÓW MOŻNA ŚLEDZIĆ TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC