W nocy z niedzieli na poniedziałek Polska znajdzie się pomiędzy wieloośrodkowym niżem z centrami nad Wyspami Brytyjskimi i Morzem Norweskim a wyżem znad Rosji. Napływać ma z południa i południowego-wschodu masa polarna. Nad zachodnią część naszego kraju nasunie się już zatoka atlantyckiego niżu. Wschód i południe znajdą się w zasięgu klina wyżowego.
Sytuacja synoptyczna na dzień 26.10.2020, 00 UTC
Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie duże, miejscami całkowite. W południowo-zachodniej i miejscami zachodniej części kraju możliwe większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Słabe opady atmosferyczne możliwe są tylko w Bieszczadach.
Mgieł powinno być mniej względem ubiegłej nocy. Występować będą przeważnie na południu. Głównie woj. małopolskie, śląskie i podkarpackie. Mgły ograniczać mogą widzialność także na Ziemi Świętokrzyskiej i Opolszczyźnie i gdzieniegdzie na Mazowszu oraz Ziemi Łódzkiej. Lokalnie wystąpią zamglenia, które ograniczą widzialność powyżej 1 km. W południowej części Polski miejscami widzialność będzie ograniczona poniżej 200 metrów. Gdzieniegdzie w obszarze występowania mgieł prognozowane są opady mżawki i niskie chmury Stratus.
Szczególnie intensywne mgły będą w drugiej części nocy i w godzinach porannych. Następnie wraz z coraz silniejszą operacją słoneczną zaczną ustępować.
Noc będzie cieplejsza od ubiegłej na obszarze Polski co obrazują ryciny poniżej.
Prognoza zachmurzenia, mgieł i innych zjawisk według modelu SWISS-HD.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany na obszarze Polski. Przeważnie z południa i południowego-wschodu.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC